Subiect: ECUMENISMUL
View Single Post
  #20  
Vechi 28.03.2008, 11:41:08
ancah
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de iosif
Anca, eu nu judec! Faptele ne judeca si ne vadesc! Un om care traieste in Duhul lui Dumnezeu nu va uri pe fratele lui, indiferent cum ar fi! Si daca Sfintii se rugau chiar si pentru draci, pentru care nu mai exista cale de intoarcere, cu atat mai mult trebuie sa fim buni fata de frati ai nostri.

Sfintii nu au aparat credinta cu armele urii, ale dusmaniei! Antiecumenistii sunt in general patrunsi de ura, de revolta ca ceilalti nu sunt ca ei! Mai exista si exceptii de oameni care nu sunt de acord cu ecumenismul, dar care au o atitudine admirabil crestina!

Eu nu agreez ecumenismul la nivel inalt, traiesc insa ecumenismul la nivel practic, in vecinatatea mea, cu cei din jurul meu care impartasesc alta credinta! Marturia noastra trebuie sa fie modul nostru de viata ortodox...!
Frate, am impresia ca ne jucam cu cuvintele. Stii bine ca nu avem voie sa uram omul ci faptele lui. Caci la fapte se refera si Canonul 3, care interzice rugaciunea in comun. Asta nu inseamna ca am sa incep sa il urasc pe vecinul meu, doar pentru ca e muslim sau adventist, dar ma voi uita la faptele lui si voi vedea daca prin faptele lui se vede credinta lui.
Da-ne voie sa ne aparam credinta, caci s-a vazut de cata "dragoste" au dat dovada si catolicii, si musulmanii, atunci cand am fost la mana lor! Cu toate astea nu-i uram, dar faptele lor tot nu ne plac.
Se discuta despre o scindare a bisericii, in caz ca ecumenismul se impune. Tu ce vei face, frate draga, te vei ruga cu totii de-a valma, sau vei pastra credinta stramoseasca, avand in vedere ca esti ortodox convins?
Iar pe mine te rog sa ma ierti, ca nu sunt atat de diplomata, precum ti-ar place tie. Adevarul de credinta imi e mult prea important. CU TOATE ASTEA NU URASC PE NIMENI PE LUMEA ASTA.
Reply With Quote