View Single Post
  #12  
Vechi 25.02.2009, 19:43:28
costel's Avatar
costel costel is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.09.2006
Mesaje: 4.827
Implicit

Cei care iau in discutie religia nu au in vedere doar prezentul, ci si viitorul. Nu am intalnit cazuri in care persoanele - una era ortodoxa si cealalta protestanta - sa fie fericite. E greu ca eu in familie sa chem preotul sa faca o sfestanie, de vreme ce persoana de langa mine crede ca preotul nu are nici un rol. Si tot asa. Mai greu e si cand apare un copil. Nu vei putea spune cu usurinta "il poti lua tu cu tine la biserica". Asta ar insemna ca esti de acord ca si la ceilalti se petrec lucruri adevarate. Si atunci esti la un pas de a spune: de ce sa nu ma duc si eu acolo? Pe de alta parte, cand traiesti Ortodoxia, te doare cu adevarat ca cel de langa tine, nu e partas la aceste bucurii. Stiu, fiecare va spune ca are dreptate. Dar in religie nu exista compromis, jumatati de masura.

Nu am trait acest sentiment - sa iubesc pe cineva de alta religie. Dar intre a manaca sanatos si daunator, te sfatuiesc sa iei masa permanent in Ortodoxie. Poate voi fi calificat invechit, ingust la minte, ca nu iau in seama iubirea, etc, dar iau in calcul bucuria de a fi cu Hristos in Ortodoxie.
Reply With Quote