View Single Post
  #6  
Vechi 30.10.2013, 15:39:53
Dalian's Avatar
Dalian Dalian is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.09.2012
Locație: Cernica
Mesaje: 539
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Daniel_Ortodox Vezi mesajul
E mama păgânilor, e mama ateilor, e mama ereticilor, înșelaților, apostaziaților.
Mă întrebam eu de unde or fi apărut ateii, păgânii și toți înșelații.
Și uite cum ai găsit tu repede răspunsul: mama lor e Biserica Ortodoxă.

Bucurii.
Dar și rușinică.

Citat:
În prealabil postat de stefan florin Vezi mesajul
toti suntem creatia Domnului...deci TOTI suntem frati, chiar daca nu toti ascultam de cuvantul Domnului!
Lasă tu creația că Daniel Neortodox vorbește de „frați depărtați”.
Chiar dacă le bulibășește, el îi numește pe sectari, „frați depărtați”.

Ei nu sunt frați. Sunt lupi.

Ne vorbește Părintele Cleopa:
„Când este vorba să-l ajuți pe fratele tău, ajuți pe orice om din lume, e în boală, se îneacă dă-i mâna, e în primejdie ajută-l, dar când este vorba de credință îl urăști, căci ei sectarii urăsc adevărul. Hristos a zis: "Eu sunt calea, adevărul și viața!". Iar în psalmul 138 se spune: "Pe cei ce Te urăsc pe Tine, I-am urât" și zice Psalmul: "Cu ură desăvârșită I-am urât pe ei, căci neprieteni mi s-au făcut mie". Pentru că ei urăsc adevărul n-avem voie să-I iubim. In privința credinței nu discutăm, îi spui așa: "Mai, eu discut cu tine cel mult odată, de două ori, pe urmă îmi ești păgân și vameș!"
Ei zic că sunt frați cu noi. Eu nu sunt frate nici cu lupul, nici cu câinele, nici cu porcii, nici cu lupii îmbrăcați în piei de oaie, nici cu leii, nici cu vulpile, eu sunt prieten numai cu oamenii, voi sectarii nu sunteți oameni. Voi sunteți draci fără de coarne, că voi căutați să distrugeți Biserica și să-i rupeți pe oameni de la ea, ca să-i duceți în iad. Măcar dracii au coarne, iar voi nu aveți deși faceți ca ei.”
Reply With Quote