View Single Post
  #8  
Vechi 01.11.2013, 19:05:32
Daniel_Ortodox Daniel_Ortodox is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.01.2013
Locație: pămîntul omenirii căzute
Religia: Ortodox
Mesaje: 428
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru Daniel_Ortodox
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Dalian Vezi mesajul
Mă întrebam eu de unde or fi apărut ateii, păgânii și toți înșelații.
Și uite cum ai găsit tu repede răspunsul: mama lor e Biserica Ortodoxă.

Bucurii.
Dar și rușinică.


Lasă tu creația că Daniel Neortodox vorbește de „frați depărtați”.
Chiar dacă le bulibășește, el îi numește pe sectari, „frați depărtați”.

Ei nu sunt frați. Sunt lupi.

Ne vorbește Părintele Cleopa:
„Când este vorba să-l ajuți pe fratele tău, ajuți pe orice om din lume, e în boală, se îneacă dă-i mâna, e în primejdie ajută-l, dar când este vorba de credință îl urăști, căci ei sectarii urăsc adevărul. Hristos a zis: "Eu sunt calea, adevărul și viața!". Iar în psalmul 138 se spune: "Pe cei ce Te urăsc pe Tine, I-am urât" și zice Psalmul: "Cu ură desăvârșită I-am urât pe ei, căci neprieteni mi s-au făcut mie". Pentru că ei urăsc adevărul n-avem voie să-I iubim. In privința credinței nu discutăm, îi spui așa: "Mai, eu discut cu tine cel mult odată, de două ori, pe urmă îmi ești păgân și vameș!"
Ei zic că sunt frați cu noi. Eu nu sunt frate nici cu lupul, nici cu câinele, nici cu porcii, nici cu lupii îmbrăcați în piei de oaie, nici cu leii, nici cu vulpile, eu sunt prieten numai cu oamenii, voi sectarii nu sunteți oameni. Voi sunteți draci fără de coarne, că voi căutați să distrugeți Biserica și să-i rupeți pe oameni de la ea, ca să-i duceți în iad. Măcar dracii au coarne, iar voi nu aveți deși faceți ca ei.”
Doamne ajută, în primul rând. Te salut cu un salut-rugăciune. Să saluți și tu când începi un dialog, și mai ales cu salutul rugăciune.

Spune-mi frate Dalian, la pilda fiului risipitor, tatăl fiului risipitor a încetat să îi mai fie tată, tocmai pentru că fiul risipitor a mers și a cheltuit partea sa de avere în desfrâu și beții, fiind deci curvar, desfrânat, bețivan, ateu în acele momente, păgân și înșelat ?

Sigur că răspunsul îl știm amândoi, nu a încetat, ci a continuat să-i rămână tată. Tot așa, și Biserica Ortodoxă este mama tuturor ! A tuturor înțelegi ? Și a celor mai mari criminali și atei. Biserica Creștină, cea Una creștină, îi iubește și îi așteaptă acasă înapoi din calea spurcăciunii pe toți care au plecat. Iar dacă se vor întoarce, măcar și în al 11-lea ceas vor primi plată, cu cei veniți din primul ceas. Iar tu dacă ai ceva împotrivă, cum au avut și cei din pildă, primește răspunsul la fel ca ei, a celor ce au cârtit că cei din al 11-lea ceas vin și primesc plata cu cei veniți din primul ceas. Nu știi răspunsul ? Caută-l în Scripturi, dragul meu, la Matei 20.

Iar cu ce a spus părintele Cleopa, foarte bine a spus. Trebuie să urâm păcatul și nu omul ! Dacă spune să urâm omul, cum ai dat tu citat, fără sursa citatului, e greșit, desigur. E om, poate greși. Nu-i nimic, îl iertăm și continuăm să-l iubim.

Aici e paradoxul să urăști și să iubești în același timp. Iar dacă ai spune că trebuie urât omul, ei bine legea talionului a trecut, prin Hristos, El fiind desăvârșirea Legii Vechi, în Legea Nouă, Iubirea.

Ce este Legea Nouă ? "Poruncă nouă vă dau vouă: Așa să vă iubiți unii pe alții precum Eu v-am iubit pe voi !" și iubirea de vrăjmași amintită la predica de pe munte, și să întoarcem obrazul celălalt la cine ne lovește un obraz, să binecuvintezi pe cei ce te blestemă, să arunci cu pâine în cine aruncă în tine cu pietre. Ia-o ad-literam sau caută să vezi semnificația. E la fel, Iubirea !

Nu da versete din vechiul testament să instigi la ură, că lupți împotriva lui Hristos, "cine nu este cu Mine, este împotriva Mea", ne spune Domnul, acele versete au primit adevărata lor valoare, odată cu venirea lui Hristos. Ține minte asta, ne spune asta Sfântul Maxim Mărturisitorul.

Ei, frații noștri înșelați, sectarii, dragii de ei, nu pot să distrugă Biserica, dragul meu, nu te teme, tu numai luptă cu iubire împotriva lor, prin cuvânt de nezdruncinat și nu te teme pentru ce vei vorbi, căci Domnul îți va da ție ce să vorbești în ceasul acela, spune Scriptura. Biserica nu va fi distrusă nici de porțile iadului, ai înțeles ? Să stăm bine să luăm aminte.

Deci nici dreptul David, nici părintele Cleopa nu este împotriva lui Hristos, nu luptă împotriva poruncilor Lui, deci ai grijă ce exemple dai și ce cuvinte folosești, bine, dragul meu ?

Bucurii și rușinică, să te citez pe tine.

Last edited by Daniel_Ortodox; 01.11.2013 at 19:21:29.
Reply With Quote