View Single Post
  #16  
Vechi 03.03.2010, 19:03:57
almaris
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Ma intreb adesea ce se intampla cu sufletele mortilor nostri? Ne rugam pentru ei, facem pomeniri.
Ele raman sus in ceruri? Se roaga si ei pentru noi si ne ajuta?
Ca sa-mi fie mangaiere eu spun mereu: e acolo sus in cer si ma ajuta (persoana draga care a murit).
Unii spun ca devin ingeri pazitori.
Voi cum va imaginati?
Este absolut necesar sa ne imbarbatam sufletele in situatii in care am pierdut pe cineva drag, insasi Scriptura vine si spune prin Pavel ca nu trebuie sa fim asemenea celor care nu au nadejde, din contra sa avem credinta ca va exista e zi a revederii, o zi a bucuriei. Sa fim linistiti ca atata timp cat destinul fiecaruia este in mana lui Dumnezeu totul va fi bine, indiferent de verdictul dat in final, judecatile Sale vor fi drepte.

Pilda bogatului si saracul Lazar ne spune in cuvinte destul de clare ca dupa moarte nu se mai poate face nimic. Bogatul, aflat in pedeapsa cere un deget inmuiat in apa insa nici macar atata lucru nu i se poate da, cu alte cuvinte nici macar un gest minim din partea noastra nu mai este de folos pentru cineva care a incheiat socotelile cu viata. Fiecare este constiinta pentru sine insusi, oricat ar iubi un parinte pe un copil, daca acesta alege un drum gresit, va suporta consecintele neascultarii. Bogatul insista din nou si cere ca printr-o minune, aceea de a fi Lazar inviat si trimis pe pamant, sa se aduca la cunostinta fratilor lui care traiesc si sa nu aiba si ei aceeasi soarta, insa i se refuza si aceasta spunandui-se ca ar fi complet inutil. Pilda ne invata ca putem influenta in bine pe cei de langa noi atata timp cat sunt in viata iar fiecare alege pentru sine prin deciziile pe care le ia.
Reply With Quote