View Single Post
  #10  
Vechi 14.07.2010, 22:21:33
simona_fidela simona_fidela is offline
Banned
 
Data înregistrării: 14.07.2010
Locație: Guildford
Religia: Ortodox
Mesaje: 86
Implicit

Doresc sa multumesc tuturor celor care mi-ati raspuns pana acum.

pentru andreicozia:
,,asta oare nu inseamna ca daca citesti tu tot ce ai enumerat, tii post, mergi la preoti si Masluri vei realiza TU acest lucru?''
Voiam de fapt sa intreb: oare ce fel de rugaciuni ar fi cel mai indicat sa spun? Ma refer la rugaciuni scrise in carticele de rugaciuni, nu la rugaciunile pe care oricum le spun cu cuvintele mele proprii.

,,Intreaba-l de ce are o asa parere proasta despre preoti?..discuta cu el acest aspect..incearca sa-l asculti si pe el''
Nu l-am intrebat asta niciodata, dar intr-adevar, nu e deloc o idee rea. Multumesc, domnule ,,andreicozia''.

pentru gpalama:

,,Vezi ca zice Scriptura urmatorul lucru: sotia credincioasa va mantui pe sotul necredincios.
Deci, daca omul e bine intentionat si are suflet bun atunci stai langa el si nu-l mai pisa cu Biserica, si usor in timp se va apropia de Biserica.''
Trebuie sa precizez ca omul despre care am scris nu imi este sot. Nici nu vreau sa-l pisez cu Biserica pentru ca ii stiu parerea si nu-s tocmai dornica sa o reaud.

,,chiar daca nu in mod direct, dar se va invrednici de mila lui Dumnezeu''
imi doresc acest lucru pentru el

- ,,neaparat sa pui sa se faca rugaciune pentru el la Biserica, la mai multe manastiri, sa fie pomenit zilnic pentru indreptare; este critica rugaciunea Bisericii pentru el, deoarece el este inca botezat dar s-a indepartat de Biserica.''
Am scris deja ca nu stiu daca a fost botezat(este roman, am scris deja ca a citit Biblia, dar nu stiu daca a fost sau nu botezat. De fapt, mi-a spus doar ceva de genul de ,,renastere din nou, dar in alt mod''. Eu una, nu inteleg ce a vrut sa spuna prin acele cuvinte). In conditia asta, am voie sa pun sa se faca rugaciune pentru el in Biserica? Din ce am citit pe site-ul ala la sectiunea pomelnic, am dedus ca n-as avea voie sa-l trec pe pomelnic(se incadreaza in categoria ,,cei care refuza sa primeasca invataturile si slujbele Bisericii''). Deci cum sa procedez?

- ,,sa te rogi si tu pentru el, si sa faci in fiecare zi un acatist, poate acatistul zilei si sa ceri in rugaciune sa se indrepte spre Biserica''
Ma rog pentru el si chiar cer in rugaciune sa se indrepte spre Biserica.

,,Morala e in felul urmator: cateodata astfel de oameni nu se intorc decat NUMAI prin RUGACIUNE si nu exista alta cale pentru intoarcerea lor.''
Multumesc mult pentru sfaturi. Frumos mesaj si apreciez ca mi-ati scris de doua ori.

pentru vsm:
,,SFANTA RUGACIUNE ea aduce roade...sa incerci sa te rogi neincetat...si te vei bucura neincetat.''
foarte frumos ,,sa incerci sa te rogi neincetat si te vei bucura neincetat''

pentru anna21:
,,Nu ar fi o idee buna sa te casatoresti cu el (daca aceasta este situatia), deoarece chiar daca acum nu se manifesta deschis impotriva credintei tale, o va face dupa casatorie.

ca nu esti tu acela care sa te lasi "prostit" de povesti scrise in urma cu 2000 ani

Deci daca acum te considera naiva.. in viitor, daca nu te poate convinge sa renunti la credinta ta cu toate "dovezile" pe care ti le va aduce.. te va considera de-a dreptul proasta si casnicia ta va fi f grea.''

Nu este vorba despre o viitoare posibila casatorie, nici macar de o actuala relatie. Multumesc insa pentru sfaturi.
Reply With Quote