View Single Post
  #57  
Vechi 02.12.2011, 10:26:28
philalex philalex is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 30.05.2007
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 517
Implicit

Nu stiu nu am trecut prin asa ceva, e bine sa va cununati si sa faceti ceva mai modest daca nu sunt bani....nu sa faceti ceva complicat...mai ales acum pe criza...my opinion....faceti ceva in functie de buget fara alte pretentii...

Citat:
În prealabil postat de Oana338 Vezi mesajul
Buna ziua! Va rog un punct de vedere in ceea ce priveste urmatoarea speta: eu m-am mutat la Timisoara de la Iasi pentru a fi cu el, si acum ne dorim sa ne casatorim. Insa, in prima instanta civil, pentru ca sunt si cheltuieli cu viitoarea locuinta in care ne vom muta si nu ne putem permite ( deocamdata ) sa facem nunta ( in urmatoarele 6 luni ). M-am gandit la posibilitatea de a face cununia religioasa dupa cea civila si dupa post, (fara petrecerea de nunta in sine), insa tot trebuie toate cele necesare...rochie de mireasa, verighete...etc care sunt destul de scumpe. Si, ca fiecare fata, imi doresc o nunta frumoasa, cu toate cele necesare, insa vreau sa am si constiinta impacata ca nu gresesc in fata lui Dumnezeu. Din cate am citit eu pe acest forum, cununia civila facuta in post nu e pacat, avand in vedere ca dupa, vrem sa mergem la o cina in oras si atat. Dar referitor la celalalt aspect? e chiar atat de pacat sa nu fiu cununata religios ( deocamdata...urmeaza, bineinteles) doar pentru simplu motiv ca deocamdata nu avem o astfel de posibilitate dar ca in fata legii vom fi recunoscuti drept sot si sotie? Ar fi mai potrivit sa stam asa..necununati pana avem posibilitatea de a ne casatori si religios? Pana la urma, la cununia religioasa trebuie si certificatul de casatorie...deci sunt in conexiune amandoua, si importante amandoua.
Va rog sa-mi dati o sugestie ... multumesc anticipat, va doresc multa lumina in suflet si Doamne Ajuta!
Reply With Quote