View Single Post
  #3  
Vechi 18.08.2012, 15:38:25
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Ioan,tu mereu ai avut o vorba buna din suvoiul de primavara care esti :) asa ca iti multumesc si sper din toata inima,ca si la sectiunea Patrologie,sa nu ma lasi singur,sugestiile,comentariile si criticile tale ajutandu-ma mai mult decat crezi de-a lungul timpului.Pe langa modul cum va fi zugravita imaginea femeilor credintei sau patimii din Scriptura mai am mult aspecte cu privire la care meditez cum sa le abordez mai bine dar cu ajutorul Domnului sa speram ca voi gasi,sau vom gasi,forma cea mai potrivita de prezentare si de ce nu,de a sublinia ideile transmise in textele Scripturii asupra carora fiecare sa reflecteze,sa caute in viata de zi cu zi o aplicatie fara de care,cred eu,riscam sa transformam o parte din viata in credinta in natura moarta.Un portret prinde viata cand il intalnesti in viata,chiar intr-o ipostaza modesta in comparatie cu originalul,altfel,desi de admirat,praful se va pune pe frumosul dar pierdutul in arhaic portret.Probabil ca acest ultim aspect va fi o adevarata provocare pt cel ce a initiat topicul pt ca este dificil in timpuri atat de ,,amestecate''cum le numea un pictor,sa surprinzi in cuvinte,intr-un instantaneu,o imagine din vechime,pe care sa o regasesti in viata ta si la care poate nu te-ai gandit asa de des in practica.Ramine de vazut ce se va putea face in acest sens,probabil ca un ,,portret" pe luna(factorul timp imi da mari batai de cap) va fi o metoda care sa permita comentarii din partea oricui doreste.Doamne ajuta!+
Reply With Quote