View Single Post
  #5  
Vechi 18.08.2012, 18:17:11
Pelerin spre Rasarit
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Gand la gand cu bucurie Glykys,cel putin primele doua portrete,pentru septembrie si octombrie vor fi din Vechiul Testament.Nu o sa incep cu Eva pt ca s-ar putea sa nu termin niciodata :) dar primul portret va fi dedicat unei femei mai putin observate,aproape trecuta in umbra desi vom vedea cum a pretuit Dumnezeu alegerile sale in viata si m-am gandit sa o pun in paralel cu o alta femeie,cu un destin similar pana la un punct,ce a trait cu mult dupa ea,o femeie celebra pentru frumusetea ei dar si pentru destinul tragic.Eroina mea biblica a ales,cel putin asa arata Scriptura mult mai intelept decat urmasa ei moderna.

Al doilea episod va fi o antiteza intradevar intre doua femei ale Bibliei ajunse in pozitii tentante ale puterii,despre care vom vedea cum s-au descurcat.Atat primul caz,al femeii de la marginea societatii cat si in al doilea caz,al femeilor din jocul puterii,sunt situatii pe care va garantez :) ca le vedeti si in ziua de azi si va asigur ca este foarte interesant mesajul transmis de Sfanta Scriptura.Voi incerca,se pare ca ai intuit foarte bine intentiile mele,sa surprind si epoca,obiceiurile,contextul istoric in care au trait si voi folosi si opinii ale Parintilor Bisericii(sper aici sa contribuie cati mai multi dintre credinciosi)dar si analize moderne,nu neaparat din aria teologica traditionala.Am zis sa cuprind o paleta a analizei cat mai larga(cine doreste ii trimit bibliografia),am multe idei sa vedem ce va iesi pentru ca asa cum se spune in Epistola Sfantului Apostol Iacov:

,,Veniți acum cei care ziceți: Astăzi sau mâine vom merge în cutare cetate, vom sta acolo un an și vom face negoț și vom câștiga,Voi, care nu știți ce se va întâmpla mâine, că ce este viața voastră? Abur sunteți, care se arată o clipă, apoi piere.In loc ca voi să ziceți: Dacă Domnul voiește, vom trăi și vom face aceasta sau aceea."

Doamne ajuta!+
Reply With Quote