View Single Post
  #13  
Vechi 29.12.2012, 06:44:51
vidoveczandrei's Avatar
vidoveczandrei vidoveczandrei is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.02.2010
Locație: oradea
Religia: Ortodox
Mesaje: 475
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru vidoveczandrei
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Archangel Vezi mesajul
Deci.. sunt ortodox de religie... eram... dar din motive de gandire... ajunsesem sa cred ca nu exista nimic nici.. si nici ci doar vointa mea ... am fost pacalit... vorbaraia a aparut de mult inainte sa aud de vorbirea asta ciudata in limbi la penticostali si a aparut atunci cand frica in mine a pierit odata cu mila, si rusinea ce nu mai existau in mine. Oricum...credeam ca gasesc aici o altfel de indrumare... un raspuns la ce se intampla . De mers la biserica la un preot o puteam gandi si singur multumesc ... am fost si mi s-a zis ca am fost intr-un proces de demonizare... dar apoi am vazut lucruri nu tocmai faine printre acei bisericosi care erau asa evidente ... si nu m-am mai dus si nu dau detalii pentru a nu descuraja lumea sa mai mearga la biserica.
Oricum chestiile neplacute se regasesc si in postarile voastre... dar banuiesc ca acest forum e nou creat.. iar lumea habar nu are scopul acestuia ... nu transformati forumu ortodox in deradere adevarata cand cineva are nevoie de ajutor.
sa nu fii dezamagit noii te putem ajuta cum putem si in plus nu o sa te facem sa te simti jignit e sa ai increder in noi.Daca vrei indrumare iti spun eu:citeste cartile patristice ca sa vezi persoane care s-au schimbat de la pacatosi la persoane ce au reusit sa invinga acele pacate,roaga-te Domnului Dumnezeu si la Maica Domnului,nu te la amagit de cursele diavolului,fii barbat.Lasa-i pe catolicii,tu esti la ortodocsi,ei au intrat pe forum doar ca sa ne faca sa credem ca ei sunt mai credibili lumi acesteia.Ideea este nu te lasa calcat in picioare aceste lucruri.Cei care au intrat pe acest forum sunt doar intrusi.Nu vezi asta vrea Satana sa ne desparte pe noi ortodocsi de fiecare si ai vazut istoria Ortodoxiei care a fost parasita de catolicii acesteia.Diavolul a rupt camasa Domnului Iisus Hristos in doua si apoi a facut din numai particele din adica protestantii si neoprotestantii.Nu incerca sa te descurajezi,fii puternic si ramai in Ortodoxiei,nu parasi Ortodoxia,fiidca asta este casa ta.Crede-ma cateodata ma intreb si daca sunt intr-un loc bun sau nu.Credema cateodata am indoieli,dar stiu in sinea mea ca ma aflu unde trebuie.Sunt ortodox,dar cateodata aceste inspite de indoiala ma fac sa ma pierd,dar cu ajutorul Domnului care ma gandesc tot timpul la el nu voi parasi niciodata Ortdoxia.Acest forum este dedicat numai noua ortodcsii,ci nu al celor care s-au infiltrat ca niste hoti ce vrea sa ne fure un membru al Ortodoxiei.Nu te indoi de Ortodoxiei,ideea este sa ai credinta,dragoste si rabdare.Adevarul cat timp ai fost ateu nu te-ai gandit ca exista Dumnezeu,dar acum pentru tine e un drum lung,dar ideea e sa mergi pe asta.Nu crezi ca ar trebui sa te schimbi si sa uiti ca ai fost ateu si ca acum esti in Biserica Ortodoxa.Vointa ta e libera,nimeni nu te poate controla,nu esti rob nimanui,esti cu Dumnezu si familia ta.Lasa trecutul in spate si intoarcete in prezent.E bine ca mergi la biserica continua tot asa,citeste si scrie pe agenda ta si sa ai toate scrisurule pe care le-am pus de la Sfintii Parinti ai Bisericii noastre citestele cand te simti descurajat:


Cuviosul Petru Damaschin:"Ai cazut,ridica-te.Ai cazut iarasi,ridica-te iarasi.Numai pe Doctorul tau sa nu-L parasesti,caci atunci vei fi osandit de deznadejde mai rau decat un sinucigas.Staruie langa El,si El isi va face mila cu tine,fie prin intoarcerea ta,fie prin incercare,fie prin alta fapta a purtarii Sale de grija,fara sa stii Tu."

Sf.Ioan Gura de Aur:"cel dintai rod al bunatatii si iubirii aproapelui.Ea este o stare cumpanita si linistita a sufletului,insotita cu silinta de a nu supara si a nu se supara pe nimic"(despre blandete)

Fer.Augustin:"Prietenia este dulce prin legatura scumpa dintre oameni,caci face o unitate din mai multe suflete."

Sf.Vasile cel Mare:"Nimic nu este atat de firesc pentru noi ca a fi in comuniune cu altii,a avea nevoie unii de altii si a ne iubi unii pe altii"

Sf Efrem Sirul:"Necredinta ii vine omului mai mult din voia lui libera de a se lega pe sine de lucrui desarte si trecatoare ale veacului de acum"

Sf.Chiril al Ierusalimului:"Sa stii ca tu ai un suflet cu o vointa libera...care are putinta de s face cum voieste."

Avva Isaia(Filocalia 12):"Cine este biruit de lucruri mici,acela este biruit si de lucrui mari."

Sf.Ioan Guara de Aur:"Nu inchide nimanui poarta ta,caci Il lasi afara pe Hristos"

Fer.Augustin:"Omule,poti fugi de toate,daca vrei,numai de constiinta ta,nu.Intra in casa,odihneste-te in pat,retrage-te in launtru tau,nici un loc nu vei afla unde sa te ascunzi daca pacatele te vor roade"
__________________
"Cand e vorba de lucruri trecatoare si pamantesti, suntem sarguitori si ravnitori, dar cand putem agonisi atat de usor pe cele netrecatoare si vesnice, noi intarziem si trandavim."Sfantul Ioan Gura de Aur
Reply With Quote