View Single Post
  #6  
Vechi 14.10.2015, 19:57:50
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Se poate stropi cu Aghiasma prin casa, se pot da pomelnice pentru Psaltire. Preotul trebuie sa vina in casa fie in prezenta, fie in absenta tatalui tau. Si cat mai des. Trebuie ca macar mama ta sa se spovedeasca si sa se roage. Numai Dumnezeu ii poate schimba pe oameni. E nevoie de o lupta dura cu noi insine si apoi cu altii. Daca mama ta se spovedeste, are alta putere in rugaciune.

Pomelnicele date la Sfanta Liturghie nu sunt indicate pentru oamenii care nu se spovedesc si nu se impartasesc. Acestia pot fi pomeniti la Acatist, la Sf. Maslu si la Psaltire.

Tatal tau a cazut intre talharii patimilor si trebuuie privit ca un ranit, cu mila. Utilizati pentru inceput ,,Satelitul Doamne", despre care scria parintele Rafail Noica. Adica tu spui asa: ,,Doamne, Iisuse Hristoase, trimite-i tatalui meu X un gand bun pentru mine si pentru mama." Mama ta sa spuna: ,,Doamne, Iisuse Hristoase, trimite-i sotului meu X un gand bun pentru mine si pentru familia mea. Vei vedea puterea rugaciunii mai ales daca te spovedesti. Aceasta se numeste milostenie duhovniceasca si este foarte placuta inaintea lui Dumnezeu. Avem datoria sa ne rugam pentru parintii nostri.
Reply With Quote