View Single Post
  #22  
Vechi 22.06.2016, 13:27:04
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

● Și v-ați reîntâlnit pentru a pregăti acest plan?
● Pe 22, ora 9:00, ne-am reîntâlnit, inclusiv cu șeful Pompierilor. Generalul Gușă ne-a dat un pachet de Kent și ne-a zis: "Eu îmi văd de trea*bă, vedeți voi ce faceți". Discuțiile s-au reluat și încercam să găsim soluția. Noi încercam să aruncăm responsabilitatea pe reprezentantul Securității, iar ei pe noi. Gușă a deschis la un moment dat ușa și ne-a zis: "Ascultați!". Televiziunea transmitea comunicatul cu sinuciderea generalului Milea. Imediat ne-am ridicat și am plecat fiecare.
Ca stare de spirit, era aproape aceeași și la militari, ca și la civili. Numai că militarii nu depășeau incinta, demonstranții aveau cuvinte de reproș pentru 16-17-18. Am avut chiar o situație delicată, colonelul Ioniță de la Direcția de Informații Militare a ieșit în stradă ca să discute cu oamenii. Avea asupra sa și pistolul la brâu. Am constituit o echipă, în civil, în care eram și eu, și echipa a intrat în mulțime. Cer*cetașii au ajuns până la ofițer, l-au înconjurat și am simulat arestarea lui, ca revoltați, și duce*rea în comandament. Mulțimea striga "Armata e cu noi!", dar, dacă erai în militar, pe stradă era groasă. Și totul s-a întâmplat și din cauza excesului de zel al unor comandanți.
Am trăit chiar eu un asemenea moment la 19 decembrie. Împrumutasem mașina cumna*tului meu ca să fiu mai operativ și mă îndreptam spre un focar de revoltă pe platforma industrială. M-am dus cu mașina și în fața mea era un TAB. Din turelă a ieșit un ofițer, care *mi-a făcut semn să opresc. Când am ajuns în dreptul lui a început să vireze ca să se urce cu blindatul pe mașină. Am ieșit rapid în marșarier, dar fără aripa din dreapta. Nu era îndreptățit să facă asta.
"DISPARIȚIA CADAVRELOR, BINE ORGANIZATĂ"
● Așadar, coordonatorii cine sunt?
Indiferent de unde au venit coordonatorii revoltei din Timișoara, cert este că au venit pe filieră iugoslavă. Când s-a făcut Proclamația de la Timișoara s-a cerut deschiderea granițelor și foarte operativ s-a deschis granița cu Iugoslavia.

● Ce știți despre morții Timișoarei?
● În ziua de 22 decembrie a ajuns informația că se caută morții Timișoarei și se dezgroapă morții. Am trimis o echipă care a văzut cadavrele scoase și a concluzionat că nu erau aceia. Permanent am avut în Spitalul Județean un om care a urmărit situația de acolo, deghizat în centralist. A aflat numărul morților, îi știa pe sexe, pe vârste, a urmărit tentativele de invadare a spitalului pentru scoaterea morților, dar nu a putut să-și dea seama când au dispărut. A fost totul foarte bine organizat.

● Practic, la 22 decembrie nu mai aveați ce face la Timișoara.
● Am urmărit la tv ce se întâmpla în București și am hotărât că era cazul să ne întoarcem acasă, la Buzău. Am cerut un avion, pentru că nu aveam foi de drum la noi și nici bani. Nu am putut obține avionul și am apelat la comandantul Diviziei să ne dea foi de drum ca să ne întoarcem cu trenul. A acceptat, și în seara de 22 decembrie am fost duși la gară. Pe timpul îmbarcării am fost filmați de câțiva indivizi, la vedere, cu reflectorul pus și pe fiecare în prim-plan.
Era o echipă sârbească, i-am auzit vorbind între ei. Am făcut eschive cu autobuzul ca nu cumva să știe că plecam la gară.
N-am văzut niciodată acele imagini la nici o televiziune...

● V-ați suit în tren și ați plecat spre București.
● La plecarea din Timișoara am apreciat că este periculos să ne întoarcem cu armamentul și l-am predat la Divizie, pentru a-l prelua ulterior. Am venit în București cu un vagon de dormit, bucuroși că am terminat și că e liniște. În dimineața de 23 decembrie, Gara de Nord era pustie și un grup de persoane care se aflau pe peron ne-a aplaudat. Era trenul care venea dinspre Timișoara și reprezenta un simbol. Aveam un personal spre Buzău în vreo două ore și am încercat să ve*dem ce e în jurul Gării. Ne-a uimit că se auzeau focuri de armă. Am plecat spre Buzău cu personalul și ascultam la un radio ce îl aveam cu noi, cu stupoare, ce e în București.
La sosirea în Buzău m-a așteptat înlocuitorul la comandă. Plângea. M-a informat că pe 22 plecaseră un detașament de 50 de cercetași, condus de Truțulescu, șeful de stat major, care a fost prins în ambuscadă și avem, probabil, patru morți și șapte răniți. Au murit acolo locotenentul Filote, plutonierul Grădinaru, fruntașul Onet și soldatul Mărunțiș. Am sunat la eșalonul superior, mi s-a confirmat numărul morților, dar numărul de răniți era incert. De asemenea, mi s-a mai spus că totul s-a petrecut la intrarea în Ministerul Apărării. Mi s-a ordonat să mai pregătesc un Detașament de 50 de oameni și să mă deplasez la București cât mai repede. Eram echipați în militar, înarmați ca pentru război. Am hotărât să iau tot De*ta*șa*men*tul care fusese la Timișoara. Am plecat în seara zilei de 23 decembrie, pregătind deta*șa*men*tul ca la ordinul meu, în caz de atac, să riposteze cu foc, cu două camioane și două autoturisme.