View Single Post
  #83  
Vechi 14.04.2017, 08:12:44
Lancelot Lancelot is offline
Banned
 
Data înregistrării: 04.01.2017
Mesaje: 545
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antoniap Vezi mesajul
O, de ai manca și tu o astfel de HRANA! De mult timp nu mi-a fost dat să mănânc o astfel de hrana. Iata ca sunt cinci zile de când m-am împărtășit și încă simt o bucurie imensa în suflet!
M-am împărtășit la un preot al BOR, stai liniștit. O caterisire din cauza luării atitudinii fata de ecumenism este lovită de nulitate. Acești minunați preoți și călugări care sunt umilitI pe nedrept pentru ca își apără credința sunt cat se poate de BOR. Poate or mai fi si altii care se roaga sa aiba curaj sa marturiseasca. Restul sunt Biserica Ecumenista Română, (BER). Si , dacă o ținem tot așa, ajungem noi și la Biserica Ecumenista Universală (BEU) cu un amalgam din toate religiile Terrei! Dar cum rămâne cu mântuirea? Cui îi pasa de asa ceva?Cine nu are curajul acum sa spună nimic va accepta și alte compromisuri, dacă papa le va cere!
vezi? caterisirea e caterisire. esti in situatia oricarui cetatean care crede ca credinta lui este singura adevarata. gandeste-te la bucuria pe care o simti si pune-te in locul oricarui cetatean de pe pamant, ai sa intelegi si tu si altii cat de importanta este aceasta bucurie sincera (chiar daca in cazul tau este si revendicativa!, ceea ce stirbeste mult din sinceritatea ei) si cat de putin conteaza institutionalitatea. nu vad cum poate gresi un om care crede si se bucura in iubirea pentru Hristos, oricum ar fi numita biserica din care ar face parte. si eu ma bucur pentru acel om si poate ca simt un pic de gelozie, imi doresc si pentru mine o astfel de stare, de liniste sufleteasca, de complementaritate, de bucurie in credinta.
Reply With Quote