View Single Post
  #88  
Vechi 14.04.2017, 19:07:59
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Patrie si Credinta Vezi mesajul
Deci nu te-ai impartasit.
Indiferent ce sistem consideri, de la un dogmatism strict de considera ca nu exista nici o tara de taina valida in afara Bisericii, pana la o viziune mai flexibila, in care sacramentele celor din afara Ortodoxiei poate isi pastreaza o validitate ilicita, acel act a fost savarsit de un preot fara nici un fel de comuniune cu nici un fel de linie episcopala, ortodoxa sau nu, deci a fost o mimare pur mecanica a sacramentului care transforma painea si vinul in Trupul si Sangele.
Ai ingerat hrana care nu e nimic mai sfanta sau diferita fata de chifla pe care am mancat-o eu acum 20 de minute.
Nu prea e asa, daca citim canonul Sfantului Vasile vedem ca hirotonia nu se pierde (decat in caz de erezie), daca e facuta in Biserica. Se pierde la a doua generatie, cand acei preoti nu au mai primit hirotonia in Biserica, ci de la schismatici. Asadar, chiar daca ar fi schismatici (ceea ce nu cred ca e cazul, inca), inteleg ca exista Sfinte Taine. Dar doar la primii preoti ce s-au despartit. Deci nu e chifla. Nu exista o viziune mai flexibila, am comentat ce a scris acel teolog si am dat si citatul din Fer. Augustin care infirma total afirmatia ca ar fi singurul sfant care ar fi sustinut existenta tainelor (validitate ilicita) in afara Bisericii (afara de cazul mentionat de mine).
Reply With Quote