View Single Post
  #295  
Vechi 12.05.2021, 22:19:39
gpalama's Avatar
gpalama gpalama is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.285
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Infinitul sau finitul nu are legatura cu structura? Pai structura e obligata sa se supuna legilor naturale care le deosebeste. Cum sa fie un cub cu latura ce depaseste dimensiunea creatie la fel cu un cub intro creatie infinita.
Tu faci o eroare de argumentare - propui invalidarea prin existenta unor multiple optiuni.
Si daca infinitul paote avea o structura diferita decat finitul insaemna ca o si au.

Tot ce faci este cand nu te pricepi este sa raspunzi cu incertitudini care "s-ar presupune" ca ar "rezolva" si ar fi un contraargument.
De fapt tu propui aici un argument de incertitudine care de fapt nu dovedeste nimic.
Asa ca nu ai zis nimic doar incerci sa anulezi faptul ca ce se numeste finit si care are de fapt anumite proprietati la capete prin incertitudine... nimic mai fals



Citat:
A observat dar a crezut ca se afla pe o sfera caci asa si-a explicat gen formula lui Newton a atractiei maselor. N-a vrut sa creada in Creator si a emis ipoteze sigure asa ca tine. S-au luat unii dupa altii si azi nu pot constata ceva forte simplu: merg tot drept cu avionul pe deasupra si ajung de unde au plecat si ambele tabere sustin ca s-au invartit in cerc in plan sau in jurul unui glob, ca au carmuit avionul desi carma a fost tinut drept-laser.
Tu in momentul asta esti inafara oricaror posibiltiati de a dovedi ce zici.
Esti doar la un nivel de psihopatie in care crezi ca ai rezolvat totul pe lume. Si de ce nu te baga nimeni in seama?
Daca tot esti asa de curajos de ce nu te iei public de Newton de ce nu publici o carte?
Ca sa fii si tu la nivelul la care pretinzi. Sa discuti cu un laureat al premiului Nobel si sa ii explcii elucubratiile tale... sa te vdem atunci.


Citat:
Ai vazut harta plana a lumii? Asa ajungi mergand tot drept exact de unde ai plecat.
Am vazut-o. Pacat ca multi nu au citit ce scrie pe ea in care se spune - ca este o "transformare" geometrica pentru aplatizare.. E nevioe sa cunosti alfabetul sa poti citi o harta. Mai lucreaza


Citat:
N-am ce sa explic.
Ti-am zis

1capetele dreptelor
2. ce depsesc creatia coincid
3. si defapt orice punct al dreptei
4. este un capat al dreptei
5. ce coincide cu capatul celalalt.

Asta e limita creatiei si prin asta se manifesta finitatea.
Tu nu ai niciodata ce sa explici, esti de fiecare data un prost fudul care nu poate explica decat prin repetitie de fraze stupide. Asta este pozitia ta.

Daca avem niste capete care coincid atunci sau linia este un punct sa nu mai este linie. Deci tu spui ca exisat o linie cu capete unite, intr-un spatiu complet vizibil.
Adica tu zici ca "linia" este de fapt o linie inchisa, adica un fel de cerc. Pentru ca linia inchisa nu poate fi decat cerc.

Ce spui tu este unul dintre monumentele de prostie ale istoriei si o sa iti amintesti cand mai cresti ca ai fost un mare prost.

Pamantul este finit in ceva mai mare decat el - creatia.
Deci liniile astea pe care le numesti nu pot fi decat finite

Daca liniile sunt FINITE, nu pot fi decat LINII si nicidecum alte forme.

Faptul ca pamantul este marginit de creatie de spatiu si faptul ca este masurabil atrage proprietatea de finitudine.

Acum tu zici ca o linie poate sa nu fie linie, dar este linie, dar este o linie care se muleaza si se autocontine - asta este prostie crasa. Este o afirmatie de o ineptie imposibil de acceptat.

Ce zici tu in cazul asta este ca orice punct de pe linie este egal cu orice punct de pe linie - adica linia este un punct - adica produci o elucubratie ordinara.

Si care este "capatul celalalt" - poti sa ne explici te rog mai mult care sunt capetele unei linii care nu mai este linie ci este din mai multe segmente.

Deci tu cu mare lejeritate arunci prostii de neprodus de o minte uman si cu fuduliati in gura le scoti pe ***. Pe gura scuze.


Citat:

Nu ocolesc decat mizeriile. Nu ma bag ca musca-n curul calului si direct unde e spurcaciunea mai rea si mai adanca. Incerc sa evit si sa-mi pazesc hainuta ortodoxa. Deci nu evit si raspund. Am raspuns prin Teoria PacMan3D-nD ca ne aflam intrun spatiu finit. Asa vad si asa cred ca este mate-fizica mediului inconjurator.

Tu nu vrei sa poti accepta si intelege crezand ca e asa cum ai fost indoctrinat de globalai sau platisti. Nu te fortez sa-ti schimbi parerea. Tu ma fortezi sa-mi reneg ceea ce-mi dau seama ca e asa cum marturisesc.
Dragule, tu esti deja in curul calului si direct unde e spurcaciunea mai rea.

Iar simplismul tau este mediocritatea care te tine in curul calului unde e spurcaciunea mai rea. Vezi ca tot ce zici coincide cu aia cu "secta rea, puturoasa" .


Ia explica-ne si noua cum este cu liniile finite, cu capete unite, care sunt linii, in care poti imparti in segmente dar ajungi in acelasi punct. Liniile mistice ale lui Moroco.

Hai explica-ne cum e cu liniile astea care coincid si care sunt un punct. Ne faci o teorie a liniilor?



Si foarte important de explicat - CUM SE UNESC ASTEA 2 PUNCTE? SI DACA SUNT 2 PUNCTE ATUNCI NU ESTE O LINIE INCHISA ADICA... UN CERC? Cam asta e definitia cercului in mare daca mai pui si distanta fata de un punc tsi raza.

Last edited by gpalama; 12.05.2021 at 22:22:13.
Reply With Quote