View Single Post
  #32  
Vechi 24.09.2010, 12:49:21
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gavriil Vezi mesajul
Aceste cuvinte din Ieremia asta pare ca arata.
Fost-a cuvantul Domnului catre mine, zicand:
"De cand inca nu te plasmuiai in pantece te stiu si mai inainte de a fi iesit din pantece te-am sfintit, profet pentru neamuri te-am randuit".
Nicidecum nu poate fi vorba de asa ceva (adica de preexistenta sufletelor inainte de zamislirea in pantecele mamei). Doamne fereste!

"Trupul și sufletul au fost făcute simultan si nu numai intâi unul si apoi celălalt. " Sf. Ioan Damaschin - Dogmatica, Cartea a II-a, cap XII.

Dumnezeu prestie totul (a nu se confunda cu predestinarea sau destinul!!!), caci EL este atemportal si vede timpul (viata) fiecaruia dintre noi de la inceput la sfarsit de la sfarsit la inceput, mai repede sau mai lent dupa cum vrea EL.

"„Doamne, cercetatu-m-ai si m-ai cunoscut. Tu ai cunoscut sederea mea si scularea mea; Tu ai priceput gandurile mele de departe. Cararea mea si firul vietii mele Tu le-ai cercetat si toate caile mele mai dinainte (sa ma fi nascut) le-ai vazut. Ca inca nu este cuvant pe limba mea. Si iata, Doamne, Tu le-ai cunoscut pe toate si pe cele din urma (viitor) si pe cele de demult (trecut)" Psalmul 138
Reply With Quote