Subiect: Rabdarea
View Single Post
  #4  
Vechi 12.11.2007, 19:36:55
OvidiuO OvidiuO is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 31.08.2007
Mesaje: 511
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita
Si cum ar trebui sa se manifeste acest al doilea fel de rabdare?
Eu cred ca rabdarea e aceeasi .Eu nu vad o rabdare dobandita prin autoeducatie ca rabdare ,aceea nu e rabdare , e o atitudine de suprafata.
Rabdarea e aceeasi pe care o am in strafundurile fiintei mele ,in orice situatie.
Rabdarea lumeasca isi are inceputurile in egoism si se incheie prin desarta slava lumeasca.
Acest fel de rabdare este cladit pe mandrie. Astfel, ea se stinge dintr-o data atunci cand se descopera inrudirea ei cu trufia cu dispretul arogant fata de aproapele, etc. Invatatura Domnului Nostru Iisus Hristos se intemeiaza pe propria Sa pilda. Pilda Sa isi are inceputul in smerenie, in jertfa de sine, pe dragostea aproapelui. Rabdarea crestineasca este o virtute proprie dumnezeirii. Dupa Sf. Ioan Gura de Aur, "rabdarea crestineasca se arata atunci cand in noi au prins radacini adanci dogmele credintei"
Cel care ne indeamna spre mandra rabdare lumeasca nu este altul decat cel rau iar acesta se teme de puterea mantuitoare a rabdarii crestinesti, urmarind sa o inlocuiasca cu o prefacuta "virtute", dar aceasta fiind plina de mandrie. Rabdarea crestineasca iti da bucurie in rabdare pe cand cea lumeasca este atat de inselatoare. Rabdarea crestineasca nu se nelinisteste, iar nevoile si greutatile il fac pe om sa obtina victoria. Rabdarea se naste din nadejde si plans. Omul rabdator a murit inainte de a muri. In zilele noastre, rabdarea crestineasca este o virtute rara. A rabda este unul din cele mai importante semne ca esti crestin. De unde stim daca practicam adevarata si mantuitoarea rabdare ? Din interiorul nostru. Sa privim adanc inlauntrul nostru si o sa observam aceasta, dar trebuie amintit ca rabdarea crestineasca inseamna a rabda pana la capat...acela se va mantui.
Doamne ajuta !
PS: adevarata virtute se manifesta atunci cand la napustirea vrajmasiilor, ai pace in inima si nu atunci cand totul in jur este linistit, frumos, pasnic.
Reply With Quote