View Single Post
  #26  
Vechi 06.02.2007, 18:39:54
Laurentiu Laurentiu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 13.08.2005
Mesaje: 1.326
Implicit

În ultimele zile au fost tot felul de păreri. Întrebarea este următoarea: e admis să se facă exorcizări? În ce condiții?

- Întâi și-ntâi este vorba de discernământ. Și aici preotul trebuie să apeleze la un doctor, să vadă dacă este vorba despre o boală psihică sau dacă este vorba despre o posedare de demon, care este foarte greu de depistat. Eu, în tinerețea mea, am văzut cu ochii mei o femeie demonizată. Eram diacon, am făcut un popas la Mănăstirea Bistrița. Era o zi de maslu și preoții călugări m-au rugat să slujesc împreună cu ei, să fim mai mulți, și am acceptat. Printre oameni era o femeie demonizată, era cu bărbatul ei și cu un cumnat. Au fost înfiorătoare scenele la care am asistat, ce ieșea din gura ei și gesturile ei.
Când preotul i-a dat să sărute crucea, a scuipat-o. Acolo există racla cu moaștele Sf. Grigore Decapolitul și, la sfârșitul maslului, este tradiția ca bolnavii să treacă pe sub raclă. A trecut și ea de trei ori pe sub raclă, cu forța, și atunci s-a întâmplat minunea. În mijlocul bisericii a început să-și mărturisească public păcatele personale. Cumplite, trebuia să-ți astupi urechile. Dar a făcut-o, în gura mare. Era în mănăstire o doctoriță călugăriță, care avea pregătită o injecție pe care să i-o administreze după maslu. Nu a mai fost nevoie. Eu am văzut-o cu ochii mei plecând din mănăstire, erau la iarbă verde, cu soțul și cumnatul, mâncau de prânz. Aceea a fost puterea lui Dumnezeu și a rugăciunii preoților
Reply With Quote