Subiect: despre preot
View Single Post
  #45  
Vechi 02.01.2010, 17:10:00
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Mama mea a fost întodeauna o femeie credinceoasă care a mers la biserică,a postit,s-a împărtășit.Când avea 70 ani (acum 15 ani) murind tatăl meu ne-am mutat să locuim împreună.
Într-o zi am avut o discuție referitoare la spovedanie,la canoane.Atunci gândea că spovedania trebuie să fie formală iar despre canoane nici nu auzise.Am făcut demersurile necesare și am trimis-o într-un pelerinaj la mai multe mănăstiri.
La întoarcere mi-a spus că s-a spovedit de-a binelea și a primit canon să ajuneze vinerea(ajunare-să mănânci după ca apune soarele puțin) aceasta pentru a nu fi oprită de la Sfânta împărtășanie.
Acum mama are 85 ani,preotul care a legat-o cu acest canon era mai bătrân atunci decât ea.Anul acesta Crăciunul a picat vinerea și nu a mâncat deși e foarte slabă.Mi se rupe inima când văd cum se chinuie și mă simt oarecum vinovată că va face acest canon până va muri.
Poate greșesc dar mi se pare nedrept să dai canoane pentru toată viața, cuiva.Trebuie să vă spun că nu ar mânca când e sub canon nici dacă ar fi să moară.Și nu nemâncarea e cumplită ci durerile de cap pe care uneori le are și nu poate lua o pastilă.
Reply With Quote