View Single Post
  #6  
Vechi 04.07.2012, 13:25:33
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Nu neaparat din carne, poti gasi si in lactate, drojdie, in general produsele de fermentatie.
B12 este produsa exclusiv de bacterii.
Așa este, spre exemplu varza murată conține B12. Crede-mă că sunt carnivori care vin cu acest argument...adică că B12 îl găsești numai în produsele de orine animală.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Alte surse, exclusiv vegetariene?
Cresonul, spirulina, drojdie de bere, polen, soia, malț, grâu încolțit, spanac, alge de mare, varză murată, borș, patrunjel, lăptișorul de matcă. Or mai fi și altele...pe care eu încă nu le-am descoperit.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Tanti ceea din articol zice ea ca a vazut pe un pachet de zmeura produsa de nu's ce firma ca ar contine B12 (chipurile, "naturala").

Sa-mi gasesti si mie un studiu stiintific despre continutul de B12 in zmeura.
Nu am susținut și nu susțin acest articol. Nici măcar nu l-am citit. Nu-mi cere ceva ce nu susțin.

Citat:
În prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Si ce te face sa crezi ca omul are aceeasi anatomie?
Daca mergem mai departe cu paralela, ar putea la o adica sa se hraneasca si omul doar cu iarba si fan, nu?
Explică-mi cum marii isihaști, pustnicii care au dus o viață numai cu cereale, fructe și rădăcini?...și totuși traiau foarte mult.

B 12 este o vitamină ce se gasește în intestinul animalelor și al omului, deoarece este "produsă" de bacteriile de acolo. Orice produs de fermentație contine B12. Numărul de cazuri de carențe în B12, se întâlnesc în egală măsură în rândul celor vegetarieni cât și în rândul celor carnivori, pentru că ea nu ține de cantitatea de carne pe care o ingeri, ci ține de funcționarea optimă a sistemului tău digestiv. Deci dacă nu îți funcționează sistemul digestiv, ai carență de B12, fie ești vegan, fie ești omnivor.

Last edited by ovidiu b.; 04.07.2012 at 13:35:41.
Reply With Quote