View Single Post
  #3  
Vechi 07.01.2016, 12:31:11
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Citat:
În prealabil postat de CristianR Vezi mesajul
Taina este pentru totdeauna, nu se anulează. De altfel, nici nu există în Biseric, o slujbă pentru desfacerea căsătoriei. Doar atunci când unul dintre cei despărČ›iČ›i se recăsătoreČ™te (sau când se uneČ™te cu alt trup, zic eu), el se desparte definitiv de soČ›ul său.
Un argument găsesc Č™i în faptul că dacă doi soČ›i divorČ›aČ›i se recăsătoresc, cununia religioasă nu se repetă.
Nu se repeta? Pai daca sunt divortati? Nu mai este casnicie.
Eu nu inteleg situatie si nu stiu ce fel de casnicie mai este asta.
Adica ma despart de sot/sotie, traiesc cum vreau si pe urma ma duc iar la preot cu el/ea si el (preotul) zice ca noi mai avem taina in fata lui Dumnezeu?
Dar casnicia asta de acasa chiar nu mai are nici o valoare?
E doar un act la sfat si o slujba la biserica si in rest o porcarie? Sau cum?
Si cu copiii?

Pe mine de exemplu ma intreaba preotul la spovedanie asupra situatie familiare (cum merge). Preotii se duc pe la case cu Craciun, Botez si ce mai fac si vad situatia.

Trebuie intrebat un preot totusi. Eu una nu cred ca mai este valabila taina cununiei. Acolo spune la un moment dat asa : "...ceea ce a unit Domnul nimeni sa nu desparta".

Si cred ca astfel de situatii se pot rezolva fara divort. Nu ma pricep, dar trebuie intrebat la un avocat sau notar. Este o despartire de bunuri.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote