Subiect: Cateva cuvinte..
View Single Post
  #24  
Vechi 08.07.2020, 23:06:48
PocsanCatalin PocsanCatalin is offline
Member
 
Data înregistrării: 28.02.2017
Mesaje: 49
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
EeuUtul din oameni e cruzimea lumii căzute și fugite de la Dumnezeu.
Hristos din oameni e duhul cel blând al Fiului care s-a întors acasă și a rămas cu Dumnezeu.

Deci ori de câte ori ”te înfurii pe aproapele tău crimă săvârșești” și ori de câte ori ”te uiți la o femelă ca s-o poftești, ai și păcătuit deja în însăși inima ta” desfătând, dezmierdând, încântând, adulterând, desfrânând, satanizând, râzând, batjocurind, trufind, ocărând, hulind, blestemând... înălțându-te pe sine însuși ca orice înșelat înșelător viclean lăudăros care umblă după cunoaștere și răzbunare ca să-și facă rost de câte un păcat proaspăt apetisant și un rost îmbătător în ”viață”: să se tooot amețească până cade în șanț cu vinul duhului lumii care este pierzare.

Și pierind eul în pierzare tâtâtoare atacă și lovește cu ură ca să distrugă și să scape.
Ai spus mult adevar, nu multi sunt capabli sa priveasca in interior si sa se cunosca pe sine, caci astfel se pot vedea complet dezbracati de toate gandurile mintii. Noi nu ne intrebam de ce gandim asa cum gandim, nu ne gandim la gandire, ne lasam dusi de ganduri. Totul se intampla in interior, dar toti fugim de ce-i in interior. Nu vrem sa ne vedem pe noi asa cum suntem, sa ne vedem pacatele, sa ne vedem natura noastra ce tinde catre satisfacerea propriei noastre persoane. Eu am observat ca omul are doua naturi, natura cea joasa, satanica, animalica, similara unei bestii, si natura spirituala ( duhovniceasca ), cea inalta, dumnezeiasca, ce data de Creator. In momentul in care m-am vazut pe mine insumi asa cum sunt, m-am vazut pe mine in toti oamenii, in cel bun si in cel rau, in cel bogat si in cel sarac, in cel destept si in cel mai putin destept, m-am vazut in cel ce fura si in cel ce este furat, m-am vazut in cel ce tradeaza si in cel ce este tradat, am inteles ca sunt la fel ca toti oamenii, am vazut ca toti suntem la fel, am inteles natura umana. Am vazut ca omul isi traieste viata intr-o stare de ignoranta completa, isi traiesti viata ca si cum nu va muri niciodata, isi traieste viata intr-un somn adanc, somnul mortii. Moartea cauzata de caderea in lumea materiala, lumea lui Satan, dumnezeul acestei lumi, si trezirea duhovniceasca la viata, trezirea din cele vazute la cele nevazute, cele ascunse, cele duhovnicesti.

Imi aduc aminte despre o intamplare legata de Hristos, Luca 9:60 Iar El i-a zis: Lasă morții să-și îngroape morții lor, iar tu mergi de vestește împărăția lui Dumnezeu.

Efeseni 5:14 "Căci tot ceea ce este descoperit, lumină este. Pentru aceea zice: "Deșteaptă-te cel ce dormi și te scoală din morți și te va lumina Hristos".:

Coloseni 1:16 "Pentru că întru El au fost făcute toate, cele din ceruri și cele de pe pământ, cele văzute, și cele nevăzute, fie tronuri, fie domnii, fie începătorii, fie stăpânii. Toate s-au făcut prin El și pentru El."

Toata creatia este in Hristos, Hristos mentine creatia in existenta, cel mai profund adevar este ca noi toti venim din Hristos, venim din Dumnezeu, dar Dumnezeu nu este in toti, pentru asta ne uraste Satan atat de mult si ne foloseste pe noi impotriva lui Dumnezeu.

Stiu ca pentru unii poate suna foarte ciudat, dar totul se intampla la nivel mental, acolo se da lupta cea adevarata, lupta dintre Dumnezeu si Satan. Prin ganduri il ispiteste Satan pe om, caci omul nu s-a trezit la propriile sale ganduri, nu stie nici de unde vin si nici unde se duc, este un mort-viu, sclav al propriilor sale ganduri.
Reply With Quote