View Single Post
  #379  
Vechi 20.01.2022, 04:53:32
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Teoretic poti inchipui-visa o sfera de apa si un camp de atractie-cadere a apei spre centrul sferei. Dar daca bagi in sfera un pamant-bolovan excentric care nu este sferic atunci din pricina presiunilor ce apar la suprafata dintre apa si bolovan si a distantelor diferite pana la centru a picaturilor de apa, suprafata apei de deasupra nu mai poate fi una sferica.
Parca esti singurul concurent inscris la campionatul mondial de... ”perle” (bancuri proaste)!
-Daca suprafata apei(in care bagi orice) nu mai poate fi sferica, atunci(logic!!!!!!!!!!) nici suprafata apei plate nu mai poate fi plata.
-Enunt cat se poate de pueril(imatur), contrazis de echilibrul si miscarea lichidelor in tehnica hidraulica (principiul vaselor comunicante, de pilda).
-Picaturile de apa nu pot fi de sine statatoare(independente) si la distante diferite de centrul de atractie intr-o masa mare de apa.
-Presiunea apei este de 1 atm la fiecare 10 metri adancime, deci nu poate fi diferita la aceeasi adancime.
Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
O sfera de apa a carei apa este atrasa de centrul ei pe toate directiile este una imposibila deoarece aceasta atractie in toate directiile spre centru tinde sa duca sursa de atractie intrun punct material infinitezimal care cu cat e mai mic nu poate genera o atractie cu atat mai mare necesara sa atraga toata masa si tot volumul de apa spre centru.
Alta perla!
Atractia nu e pe sau in toate directiile, ci pe singura directie catre centrului sferei, iar sursa de atractie poate sa atraga foarte bine apa catre centru, atata doar ca nu poate introduce apa intr-un punct infinitezimal fiindca apa este incompresibila.
Atractia nu este cat vrei tu de mare/mica, ci cat i-a randuit Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de Moroco Vezi mesajul
Daca apa s-ar atrage pe ea insasi pe baza masei ei care determina marimea fortei de atractie intre mase, atunci impartind sfera in 3-4 parti egale obtinem 3-4 puncte centre de greutate spre unde s-ar atrage fiecare volum de apa si am avea si punctul central al sferei, deci am avea 4-5 puncte spre care s-ar atrage masele de apa si ar fi o variatie vizibila a fortei de atractie gravitationala la suprafata apei iar sfera de apa ar arata ca o floare cu 3-4 petale.
Ce minciuna ordinara! Mai mult ca sigur ca asta ti-a fost "trambitzata", fiindca asa tampenii nu poate inventa nimeni, nicio minte omeneasca!
Nimeni!
Nimeni!
Prostiile pe care le enunti despre suprafata sferica sunt la fel de idioate si pentru suprafata plata.

I-auzi: variatie vizibila!

"Doamne Iisuse Hristoase, Fiule al lui Dumnezeu, fie-ti mila de mine, pacatosul!"
"Daca n-ai tu mila, cum sa am Eu"?




P.S.
Intrebare:
"Doamne Dumnezeule, poate un asemenea "intelect" sa predea elevilor?"
Raspuns:
"Da, daca s-a vaxinat."
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote