View Single Post
  #7  
Vechi 04.03.2018, 15:32:42
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.637
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Nu exista biserici ateiste. Dati-mi un exemplu. Eventual cea a Monstrului de spaghetti zburator.
Eu ma refeream la bisericile ateiste standard.
Ca aceasta, de exemplu:http://seattleatheist.church/home/
Pentru ca ateismul pare a fi si el un fel de religie, nu?
Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Cat despre preotii cu inalta valoare umana, ei sunt asa in primul rand pentru ca sunt sunt ei insisi oameni cu inalta valoare umana. Faptul ca sunt preoti e ceva de ordin secundar.
Preotii cu inalta valoare umana marturisesc ei insisi ca, daca e ceva bun in ei, aceea este doar expresia prezentei lui Dumnezeu in viata lor, un dar de la El. Insa exista si oameni de joasa speta care, printr-o conjunctura nefericita, au ajuns preoti. Daca ar practica si ei disciplinele spirituale ar avea parte de o tranformare luminoasa a vietii.

Citat:
În prealabil postat de Krautrock Vezi mesajul
Iar faptul ca sunt ortodocsi e o intamplare data de faptul ca s-au nascut in Republica Ortodoxa Romania unde din pacate oamenii cu inalta valoare umana au toate sansele sa-si piarda valoarea umana.
Cred ca mai degraba in tarile care devin tot mai mult ateiste oamenii tind sa isi piarda umanitatea. Citeam in presa cum tineretul liberal solicita, in Suedia, legalizarea necrofiliei. Insa cei mai batrani din partid au considerat ca e prea devreme. Populatia inca nu fusese suficient de persuasiv bombardata mental pentru a accepta si aceasta blestematie.

Last edited by Penticostalul Traditional; 04.03.2018 at 15:47:48.
Reply With Quote