View Single Post
  #1863  
Vechi 07.01.2019, 17:47:28
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Eu am urmat sfatul par.IUSTIN PIRVU SI ARSENIE PAPACIOC aceea de a afla ce spun sfintii parinti ,adica sa ne punem la punct pt a nu fi luati de suvoiul apostaziei.SF.IGNATIE BRIANCIANINOV ne spune ca nu putem opri apostazia ,dar sa ne informama pt a nu fi luati de suvoiul apostaziei,si sa spunem si altora.
De ex .la spunsele SF.CIPRIAN AL CARTGINEI referitor la crestini ce alta interpretare ii puem da decit aceea enuntatza de sfint:
Toti sfintii si parintii pe care ii citezi au facut parte din Biserica. Am mai scris ca e eronat ce sustin nepomenitorii, sunt argumente gresite pentru ca si pana acum a existat erezia ecumenista la unii membrii ai Bisericii, inclusiv din cler, dar sfintii si marii duhovnici nu au intrat in schisma, au criticat din interiorul Bisericii.
De fapt si nepomenitorii care pastreaza comuniunea cu alte Biserici sunt in comuniunea si cu BOR, pentru ca acele Biserici sunt in comuniune cu BOR. Sa presupunem, prin absurd, ca o Biserica ar fi in comuniune cu catolicii. Ortodocsii care ar respinge catolicismul, dar ar fi in comuniune cu acea Biserica ar fi, fara sa vrea si in comuniune si cu catolicii, automat. La fel si cu nepomenitorii, la fel si tu. Nu vor mai fi in comuniune cu BOR doar dupa ce nu vor sa mai fie in comuniune nici cu Bisericile cu care vor sa faca asta, adica atunci cand vor intra in schisma, efectiv. Stilistii au devenit schismatici cand au rupt comuniunea cu toate Bisericile.
Reply With Quote