View Single Post
  #8  
Vechi 12.02.2014, 08:08:42
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Yasmina Vezi mesajul
La fel,poti renunta si la masina;te poti transporta cu diverse...
S-a mai vb si despre asta!

Ca in mai toate discutiile,inclin sa cred ca nu este un raspuns absolut,categoric DA sau NU.
In unele cazuri este pacat,deoarece cei in discutie si-au dat toti banii pe telefon si poate si-au neglijat parintii sau copii,alte rude sau alti oameni in nevoi...
Pt altii,nu poate fi pacat deoarece au o avere considerabila din care doneaza constant si nu-i neglijeaza pe cei in nevoi sau l-au primit cadou...
In alta ordine de idei,parintele parohiei noastre are SmartPhone...oare sa-l intreb daca este pacat ? Ce mi-ar raspunde :)
?

Later edit:daca si dansul l-a primit cadou?uite asa si eu pot da socoteala la judecata pt vorbe aiurea... :)
Nu faci diferența între a avea o mașină banală și a avea una scumpă.

Un răspuns categoric nu este, dar statistic marea majoritate dau banii pe așa ceva deși nu au nevoie, fără să se justifice fapta lor.

Avere considerabilă cînd lumea moare de foame și suferă de sărăcie?! Averea însăși arată că nu le pasă de semeni. Donează constant... ce? Dacă li se pare că a da 1000E pe lună cînd ei au milioane e faptă creștinească, atunci se înșeală. E ca și cum aș da eu 3 lei pe lună la săraci crezînd că mi-am împlinit datoria față de sărmanii din jur.

Întreabă-l și zi-ne și nouă de ce, că sîntem curioși.

Dacă cineva l-a primit cadou, de ce l-a păstrat? Cu telefonul lui dinainte ce-a făcut, l-a pus în sertar?

Da, pentru fiecare vorbă vom da seama. Și pentru fiecare faptă pe care [NU] o facem.
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote