View Single Post
  #21  
Vechi 12.06.2021, 23:31:36
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 398
Thumbs up

Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Nu cred întâmplarea, Arsenie Boca s-a retras la Sinaia cu niște măicuțe spre finele vieții, a stat într-o casă încăpătoare, dacă era prigonit pe final nu i se aproba acel domiciliu.

Vreo 50% dintre poveștile despre A.B. sunt aberații, scorneli, nu știi ce să mai crezi și Mitropolia Ardealului respinge unele narațiuni.


Ce spune Adrian Făgețeanu, un prigonit de regimul comunist :
https://www.ganduridinierusalim.com/...ntru-sanatate/

Ceea ce m-a impresionat la părintele Calinic era bunătatea fără margini și, mai ales, rugăciunea necontenită. Se ruga mereu, oriunde, zi și noapte. Se ruga pentru noi, pentru toată țara, pentru cei prigoniți pentru dreptate.

Se ruga chiar și pentru dușmanii văzuți și nevăzuți, pentru comuniști, spunând: „Toți sunt frații noștri. Dragostea noastră o să le înmoaie inima.

Roagă-te și tu pentru ei”. Sincer, am zâmbit în sinea mea, după câte pătimisem de pe urma lor. Aș fi făcut orice, dar să mă rog pentru comuniști era peste puterile mele.

Starețul Calinic nu a zis nimic – doar a zâmbit.
Nu a trecut mult timp și în fața mănăstirii a oprit un alai de mașini negre și luxoase. Era mare agitație grozavă la poartă și din mașină a coborât Nicolae Ceaușescu.
Îndreptându-se spre mine, m-a întrebat: „Dumneata ești preot?… Am venit cu părinții mei și aș vrea să le citești niște rugăciuni pentru sănătate”. Cine ar fi putut crede așa ceva? Căutând a nu mă pierde cu firea, am intrat în biserică împreună cu ei și mi-am împlinit menirea de preot
. M-am rugat pentru Ceaușescu și, deci, pentru comuniști. Atunci, am înțeles zâmbetul părintelui Calinic. Părintele știa totul. Avea rugăciunea văzătoare.
Citat:
În prealabil postat de Iorest Vezi mesajul
Ortodoxia poate supraviețui în orice regim, cam asta ar fi treaba, nu știu cu cine e mai compatibilă, în democrație burțile, comoditatea, nepăsarea, relaxarea, neatenția, indolența și nesimțirea creștinilor cresc, în prigoană creștinul e foarte atent, se unește de nevoie cu altul, își iartă multe unii altora, se roagă în fiecare zi ca și cum ar fi ultima din viața sa, dar o prigoană pe termen nedeterminat ar duce la mari căderi, scrie și în Biblie că de nu s-ar scurta vremurile din urmă, niciunul nu ar scăpa.

Ortodoxia nu e nici capitalism/mercantilism, nu trebuie să devină comerț cu icoane, afaceri cu obiecte bisericești, cu terenuri, nu e nici democrație absolută, nu votăm noi ce dogmă ni se pare bună sau rea, alegem doar să credem și să ne implicăm religios sau nu, nu să schimbăm după cum ni se pare, nu ne votăm nici măcar Patriarhul nici episcopul, nici mitropolitul, ortodoxia e ierarhică pentru că de sus în jos se impune autoritatea, ortodoxia promovează cultul Sfinților, deci al oamenilor înduhovniciți.

Ortodoxia încearcă de princpiu să aibă relații de non-agresiune cu statul și chiar de colaborare în domeniul social-filantropic, cultural, educațional, dar dacă statul prigonește dogmele și învățăturile, trebuie să prefere prigoana pentru adevăr decât beneficiile, salarizările, date la adormirea conștiinței.
Hmm interesanta abordare din partea parintelui Calinic, cred ca aici intervine legea universala prin care se spune sa iti iubesti si dusmanul. Frumos! Da....uneori (incerc sa nu spun prea multe lucruri personale despre mine) eu pun la suflet la cei care imi fac mie personal rau (se iau de mine, sau insulta verbal), sau aud ca fac rau la altii. De multe ori nu reactionez, dar tin in mine totul si imi fac viziuni cum as intoarce raul catre ei...desi nu e bine!

Am inteles despre ortodoxie. Multumesc pentru clarificari. Are logica ce zici!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote