View Single Post
  #22  
Vechi 12.06.2021, 23:55:00
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.949
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Hmm interesanta abordare din partea parintelui Calinic, cred ca aici intervine legea universala prin care se spune sa iti iubesti si dusmanul. Frumos! Da....uneori (incerc sa nu spun prea multe lucruri personale despre mine) eu pun la suflet la cei care imi fac mie personal rau (se iau de mine, sau insulta verbal), sau aud ca fac rau la altii.
Pe mine nu mă deranjează, pot să analizez punct cu punct din postarea anterioară, de pildă Trump sigur nu e antisemit pentru că are ginere evreu și a susținut mutarea capitalei de la Tel Aviv la Ierusalim.

E normal ca președintele SUA să fie neoprotestant, pentru că neoprotestanții au un establishment de tipul celui bizantin în care încearcă să evanghelizeze ”casa Cezarului” pentru a nu veni o prigoană de la vârf, președinții americani au obiceiul micului dejun cu rugăciune cu liderii religioși și Trump e primul președinte care a participat la un marș pro viață, pro natalitate.

În plus părinții fondatori ai Americii au vrut să se distanțeze de influența franceză (în creștere după ce s-au eliberat de britanici) de aceea nu au preluat catolicismul, dar mi-e lene să scriu și nu-mi dau seama ce se deduce din ce scriu.

Alea cu kkk mi s-au părut amuzante, domnia legii în fața vandalilor, demolatorilor, infractorilor vamali care călătoresc fraudulos e o obligație pentru fiecare stat.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
De multe ori nu reactionez, dar tin in mine totul si imi fac viziuni cum as intoarce raul catre ei...desi nu e bine!
Scrie ce vrei, nu e normal să ne punem dop la gură atâta timp cât demersul are scop cercetarea măcar așa prin dezbatere mai asculți și alte lucruri, eu mai dau cu basca de pământ că asta e, alții ne fac rău prin măsuri, ne iau bani pe taxe și ani din viață, se scurge viața din noi și nu se întâmplă mare lucru în afară de inflație și noi nu avem decât cuvântul.

Citat:
În prealabil postat de Adr.iu91 Vezi mesajul
Am inteles despre ortodoxie. Multumesc pentru clarificari. Are logica ce zici!
Ortodoxia a supraviețuit până acum unor împărați prigonitori, unui regim islamic moderat Imperiul Otoman, unor regimuri tătare care au preluat islamul, comunismului, nazismului Grecia, Serbia ocupate și bombardate în al doilea război mondial, protestantismului scandinav în Rusia țaristă, probabil că va rezista cu greu, dar va supraviețui pe final de veac.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.06.2021 at 00:00:29.
Reply With Quote