View Single Post
  #33  
Vechi 26.06.2021, 21:48:37
Adr.iu91's Avatar
Adr.iu91 Adr.iu91 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.03.2021
Locaţie: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 399
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Petru7 Vezi mesajul
Da! Pe bune.

Domnul Iisus Hristos, Calea, Adevarul Č™i ViaČ›a, este exemplul de urmat pentru toČ›i sfinČ›ii Č™i îngerii Č™i pentru toată făptura. Tot omul ar trebui să aibă model în Dumnezeu, în sfinČ›i Č™i îngeri.

BineînČ›eles că nu trebuie să ne înălČ›ăm pe noi înČ™ine crezându-ne supra oameni, zei sau chiar dumnezei doar pentru ca să luăm locul lui Dumnezeu încât să ne permitem să domnim Č™i să facem în mod discreČ›ionar orice vrem noi: judecăČ›i, răzbunări, lucruri tiranice Č™i orice ne place nouă: pofte, plăceri, îndoieli, dezbinări, viclenii. În loc să ne înălČ›ăm în minciună Č™i mărirea de sine trebuie să ne recunoaČ™tem starea de păcătoČ™enie, toate diferenČ›ele faČ›ă de starea curată Č™i bună pentru ca prin pocăinČ›ă să ne îndreptăm.

Iisus Hristos, deČ™i Dumnezeu ca Fiu al Lui Dumnezeu nu a făcut voia Sa ci a ascultat în toate de Dumnezeu Tatăl Č™i aČ™a a rămas Duhul peste El.

Asta înseamnă să fim ca Iisus, ca Dumnezeu, să ascultăm Č™i noi în toate de Dumnezeu Tatăl ca să rămână Duhul Č™i peste noi.
Pai fi atent la exprimare, ca asa te-ai referit prima oara cand ai zis ca sa fim ca Iisus, gen sa fim noi dumnezeii. Vroiam sa iti zic cuvantul Blasfemie ! ...de asta am zis "pe bune?" ca nu imi venea sa cred ce spuneai ca noi sa fim dumnezeii ca Iisus?!!

Iisus Hristos a fost singurul fara de pacat. Omul Pur! Nu putem fi ca el, ca toti avem cate ceva murdar!
__________________
"Not all those who wander are lost. All we have to do is decide what to do with the time that is given to us.
It is the small things, everyday deeds of ordinary folk that keeps the darkness at bay, simple acts of love and kindness."
Reply With Quote