View Single Post
  #3  
Vechi 09.01.2012, 17:43:43
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Scotland The Brave Vezi mesajul
Si daca credinciosul nu echilibreaza corect balanta incet dar sigur se va ajunge si la alt tip de concluzii.Si uite asa o posibila demonizare a VT,de neimaginat pentru cineva precum Apostolul Pavel, devine o posibilitate extrem de reala. Sa nu va mire daca nu peste multi ani NT,ramas singur si stingher, va deveni o platforma budhista de integrare in absolut.Ispitirea,cand Hristos a raspuns satanei direct din VT,va fi reconsiderata pt ca acele cuvinte apartin acelei scrieri depasite, inspirata de un Dumnezeu necrutator.
Dar eu nu sunt de acord să rămână întregul NT ! Nu este relevant pentru ADEVĂRATUL creștinism. Trebuie eliminată, mai întâi, Revelația: ar putea să-i înspăimânte pe creștini, făcându-i să creadă că majoritatea oamenilor apucă pe calea iadului. De asemenea, vorbește despre iad fără accroche la metafizică, denumindu-l, vulgar, "iezer de foc", când de fapt, iadul este o stare intrapsihică de solitudine.

EVangheliile trebuie purgate. Ipostaze ale lui Isus precum biciuirea din templu, ori blestemul smochinului neroditor ar putea genera o mentalitate medievală de creștinism inchizitorial. Noi, abia astăzi, am realizat că Dumnezeu este iubire, iar Biserica a trăit în ignoranță secol după secol.

Faptele pot rămâne. Dar numai faptele bune. Fapte precum chestia cu Anania și Safira nu au ce căuta în era noastră edulcorată, în Era Creștinismului Iubirist.

Scrisorile, pe alocuri, ar fi acceptabile cu condiția să existe un aparat critic atent elaborat. Spre exemplu, atunci când persistă unele mentalități tributare mentalităților vetuste, precum aceea că femeia ar trebui să asculte de soțul ei, ar trebui pus asterisc și explicat creștinilor că în fiecare epocă predicatorii se adresează unui public exponent al vremii lui.

Glumesc ? Cred că se lucrează deja.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com
Reply With Quote