View Single Post
  #6  
Vechi 15.02.2012, 17:19:37
Kyrie Eleison's Avatar
Kyrie Eleison Kyrie Eleison is offline
Member
 
Data înregistrării: 10.02.2012
Locație: Cluj-Napoca
Religia: Ortodox
Mesaje: 66
Implicit

Pace si har de la Domnul! Iertati-ma ca va intreb, sunt de scurta vreme pe acest forum si am intalnit aici oameni inteligenti, cu ganduri "ziditoare de suflet" - cum frumos spunea o domnisoara, cu ganduri intelepte privitoare la viata crestina si multi asemenea. Insa pe de alta parte, va marturisesc ca unele postari ma socheaza! Nu vreau sa intru in conflict cu nimeni, dar mi se pare ca vectorii unui dialog pe un "forum crestin ortodox" trebuie sa fie pacifismul si blandetea.
Atat cat imi sta in putere si dupa firea omeneasca cea supusa greselii, incerc sa fiu un bun crestin ortodox, chiar daca pacatul e inerent conditiei umane. Permiteti-mi sa va intreb cu toata condescendenta si cu tot conciliarismul datorate de un crestin, daca ceea ce am citit mai sus sunt 2 postari care: 1. prima ii face pe "latini", adica pe catolici (asa diferiti de noi cum sunt ei), - "demonizati"; si 2. a doua are un caracter vadit antisemit?
Repet ca nu ma intereseaza niciun fel de conflict cu nimeni, as vrea doar sa stiu in ce fel consuna astfel de pareri cu "atmosfera" unui forum crestin ortodox.
Doamne miluieste!
__________________
"Dar mai presus de toate, țineți din răsputeri la dragostea dintre voi, pentru că dragostea acoperă mulțime de păcate." (1 Petru 4:8)
Reply With Quote