Subiect: Versetul de azi
View Single Post
  #1769  
Vechi 22.02.2017, 23:45:11
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Și Iisus le-a zis: Eu sunt pâinea vieții; cel ce vine la Mine nu va flămânzi și cel ce va crede în Mine nu va înseta niciodată. Dar am spus vouă că M-ați și văzut și nu credeți. Tot ce-Mi dă Tatăl, va veni la Mine; și pe cel ce vine la Mine nu-l voi scoate afară; pentru că M-am coborât din cer, nu ca să fac voia mea, ci voia Celui ce M-a trimis pe Mine. Și aceasta este voia Celui ce M-a trimis, ca din toți pe care Mi i-a dat Mie să nu pierd nici unul, ci să-i înviez pe ei în ziua cea de apoi. Ioan 6, 35-39

***
Zilele de miercuri și vineri din această săptămână sunt „aliturgice”, adică nu se săvârșește Sfânta Liturghie. Textul propus spre lectură are o încărcătură hristologică aparte și ne pregătește pentru intrarea în Postul Pătimirilor Domnului Iisus Hristos. Mântuitorul ne spune: „Eu sunt pâinea vieții; cel ce vine la Mine nu va flămânzi și cel ce crede în Mine nu va înseta niciodată!” Fiul lui Dumnezeu, din dragoste pentru om, hrănește pe cel flămând și adapă pe cel însetat. Nu vorbim despre o simplă pâine care astâmpără foamea, ci despre pâinea vieții care ne oferă înveșnicirea. Cei dornici de a-L urma pe Domnul Hristos putem spune că au o sete duhovnicească. Când bei o gură de apă te răcorești; când sorbi din potirul purtător de Sângele-Hristos, nu mai însetezi niciodată. Prin jertfa și Învierea Mântuitorului, cele două afecte umane, foamea și setea, se metamorfozează și devin trepte ale îndumezeirii. Părintele Sofronie Saharov așa ne învață: „Viața fără Hristos este fără gust, tristă și părăsită”.
《Părintele Dumitru Paduraru 》
Reply With Quote