View Single Post
  #84  
Vechi 10.02.2018, 18:26:23
Krautrock Krautrock is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 09.07.2016
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 193
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ali Baba Vezi mesajul
ei, na... uite:

"d) Esential pentru noi este sa aplicam invataturile de acolo per ansamblu.

Primele patru puncte sunt valabile pentru orice carte (ma refer la cartile bune, nu la maculatura), iar ultimul e valabil pentru multe dintre cartile ce au fost vreodata scrise. De exemplu legat de ultimul punct, daca citesti "Crima si pedeapsa" de Dostoievski, incearca sa nu faci precum personajul Raskolnikov."


deci tu zici ca asta ar fi mesajul lui dostoievski sau asta ar trebui sa preia/invete cititorul de acolo, sa nu facem ca raskolnikov. nu e deloc asa.
Cititorul poate invata mult mai multe din aceasta carte. Eu am dat doar un exemplu. Nu inteleg insa de ce nu sunteti de acord cu mine. Insa poate ca nu am fost suficient de clar. Eu ma refeream la faptul ca Raskolnikov a omorat-o pe acea batrana si spuneam ca ar fi cazul sa deducem de aici ca nu e bine sa facem ca el. Ma gandesc ca sunteti si dumneavoastra de aceeasi parere. Ca daca nu, tare ma tem pentru viata mea!

Acum vad ca ati adaugat fraza: "Esential pentru noi este sa aplicam invataturile de acolo per ansamblu"

E clar ca daca citesti o carte si iti vine sa aplici ceea ce ai vazut acolo, vei aplica lucrurile cu cap. Ca daca iei ca punct de reper Cartea lui Iosua si aplici asediul Ierihonului in cazul casei vecinului tau masacrandu-i copiii, nevasta pisica si porcul nu inseamna ca ti-ai folosit prea mult ratiunea. Sau daca stai in casa cu familia ta si te apuci sa le spui "Mama mea și frații Mei sunt aceștia care ascultă cuvântul lui Dumnezeu și-l îndeplinesc", ce au sa zica parintii tai? Ca te-au crescut pana la varsta asta, iar tu ai luat-o razna. De fapt cred ca nu am fost atent cu acel "per ansamblu" care probabil n-are ce cauta aici deoarece mai mult incurca lucrurile. Pentru ca atunci cand citim o carte intelegem nu numai ceea ce spune cartea, ci si ceea ce vrem noi sa pricepem din ea. Uitati-va sa vedeti cat de mult se cearta crestinii in legatura cu niste versete amarate din Biblie. Chiar daca ele sunt clare, tot se nimereste unul care incearca sa-l inteleaga intr-un mod aparte. Avem o adevarata placere sa cautam propriile noastre idei in text, chiar daca ele nu se gasesc acolo. Aceasta pentru ca ne intereseaza mai mult ce e in capul nostru decat in text. De aceea eu am incetat sa mai caut ceva anume in Biblie. O citesc fara sa am un program ideologic si nu-mi pasa ce voi gasi in aceasta carte. O citesc pur si simplu ca pe un roman. Ma entuziasmez, ma enervez, ma relaxez odata cu personajele din ea si de cele mai multe ori ma mir de cat de diferiti de noi, dar si cat de asemanatori sunt oamenii aceia despre care citesc. Si nu uit niciodata sa mai trag cu ochiul la ceea ce se intampla prin literatura Mesopotamiei, Egiptului antic si Greciei, ca doar nici Biblia aceasta nu a rasarit din neant. Si inca un lucru: nu amestec niciodata Noul si Vechiul Testament. Sunt carti cu mesaje diferite.
Reply With Quote