View Single Post
  #36  
Vechi 02.08.2018, 17:47:43
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.952
Implicit

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Acum e clar ca parintele a scris acel indrumar, tu de fapt il blamai pe parintele crezand ca sunt adaugiri ale unor presupusi coautori.
Nu l-am blamat pe părintele am spus că la cum e alcătuit îndreptarul, naște confuzii în unele puncte din cauza formulării pentru că e scos din contextul (unei opere mai ample) iar la alte puncte are semne de editare și neologisme din afara vorbirii epocii.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Pentru ca acei care ar fi facut asta nu ar fi adaugat ceva ce, probabil, nu exista in alte indreptare, doar ar fi scos. De unde ar fi gasit acele lucruri, au avut o revelatie?
Sau s-a reeditat pentru a se scoate încadrările acelor exemplificări noi sub 10 porunci și cele 7 păcate de moarte, pentru greșelile de tipar și alte neințelegeri care au apărut datorită alcătuirii unui format deficitar.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
In al doilea rand ce interes ar fi avut sa adauge cateva puncte in plus, e fara sens.
Să adauge diferite exemple și exprimări în interiorul celor 464 de puncte, apropiate de vremea noastră din nevoi misionare.

Citat:
În prealabil postat de catalin2 Vezi mesajul
Eu sunt sigur ca parintele auzise de rugaciunea inimii, sunt sigur ca interpretarea e cea pe care am dat-o eu. Spui de mai multe mesaje de rugacinea la masa, din cate stiu rugaciunea se face inainte de asezarea la masa si dupa masa, la alte culte rugaciunea se face la masa.
Păi sigur că toate trebuie puse într-un context, dar citarea deficitară sau editarea fără a face anumite precizări pe care părintele le-o fi făcut la un moment dat într-o scriere și ei nu le-au lăsat la ediția de până în 2001 lasă destule dileme în urmă.

Dacă un preot zice ceva chiar și în altă opră dar editorii extrag un fragment și lasă neclar nu e vina părintelui.

În al doilea rând părintele azi n-ar mai scrie un îndrumar ca în anii 30 pentru că ar avea și alt parcurs , altă cunoaștere, ar fi îmbogățit cu multe note explicative sub fiecare exemplu, dar eu cred că a explicat multe numai că nu au fost trecute în îndreptarul din 2000.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 02.08.2018 at 17:55:45.
Reply With Quote