View Single Post
  #4  
Vechi 27.11.2019, 15:27:33
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de gade1607 Vezi mesajul
Buna seara! Sunt casatorita si am 2 copii. De curand am descoperit un polip uterin care mi-a fost excizat ( mentionez ca interventia este destul de scumpa si de multe ori se face la privat pentru ca se strica aparatul de la stat).
Medicul ginecolog imi propune ca si preventie insertia unui sterilet Mirena. Nu doresc sa-mi reapara polipii, dar nici nu vreau sa fac ceva nepotrivit religiei. Ati fost in situatia asta? Cum ati procedat?

Buna ziua!

Trebuie vazut exact daca aplicatia de "sterilet" Mirena este indicata in functie de natura polipului. Daca a fost vorba de o endometrioza, ar putea fi indicat. Daca e vorba de un polip de orice ata natura (de exemplu un fibrom sau miom) faptul ca va implantati Mirena nu previne prea mare lucru.

Pe urma, trebuie observat ca religia nu interzice implantarea de sterilete. In schimb interzice contraceptia. Pacatul contraceptiei este consumat nu cand implantam steriletul ci cand, avand sterilet implantat, avem raport matrimonial. Practic, asta inseamna ca alegerea variantei implantarii impune abstinenta pe toata durata purtarii dispozitivului.

Mai trebuie inteles un lucru: Mirena este in acelasi timp sterilet si anticonceptional hormonal (are dublu mecanism). De aceea se si cheama, oficial, "dispozitiv intrauterin". Cum actioneaza ca sterilet ? Foarte simplu: creeaza o stare de inflamatie, ca orice corp strain in uter (ati auzit, poate, de verigheta tigancii). Aceasta inflamatie modifica mucoasa uterului astfel incat embrinonul nu gaseste loc de cuibarire. De aceea, steriletele (ca si mai toate anticonceptionalele hormonale) nu sunt propriu-zis anticonceptionale, ci post-conceptionale ca sa zic asa. Adica, mai spus pe sleau, mijloace avortive.

Un ultim lucru: chiar daca Mirena e indicat (ceea ce poate fi luat in mod serios in calcul numai in cazul endometriozei), exista alternative terapeutice compatibile cu o viata conjugala normala si in buna constiinta.

In speranta ca cele de mai sus ajuta, al dv,
M.D.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com

Last edited by Mihnea Dragomir; 27.11.2019 at 15:31:37.
Reply With Quote