View Single Post
  #5  
Vechi 28.11.2019, 05:28:03
Demetrius Demetrius is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 02.04.2012
Mesaje: 2.965
Implicit

Citat:
În prealabil postat de bluester Vezi mesajul
Dar daca va veti pune steriletul si nu veti intretine deloc relatii intime - atunci nu este pacat.
Asta-i "cea mai tare din parcare"!
Atunci de ce si-ar mai pune strilet?
Ca sa nu aiba "surprize" ca Fecioara Maria?

28. Eu însă vă spun vouă: Că oricine se uită la femeie, poftind-o, a și săvârșit adulter cu ea în inima lui.(Mt5,28)

Asadar, chiar si numai motivatia e pacatoasa; dar apoi faptul implantarii?


Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Pe urma, trebuie observat ca religia nu interzice implantarea de sterilete. In schimb interzice contraceptia.
Religia nu interzice absolut nimic, nici rastignirea lui Hristos.

9. Bucură-te, omule, cât ești tânăr și inima ta să fie veselă în zilele tinereții tale și mergi în căile inimii tale și după ce-ți arată ochii tăi, dar să știi că, pentru toate acestea, Dumnezeu te va aduce la judecata Sa. Alungă necazul din inima ta și depărtează suferințele de trupul tău, căci copilăria și tinerețea sunt deșertăciune.(Eccleziastul11,9)


Citat:
Un ultim lucru: exista alternative terapeutice compatibile cu o viata conjugala normala si in buna constiinta.
Singurele alternative normale(adica randuite de Dumnezeu) si in buna constiinta sunt infranarile; restul sunt desfranari toate, chiar si cele matrimoniale.

1. Cât despre cele ce mi-ați scris, bine este pentru om să nu se atingă de femeie.
2. Dar din cauza desfrânării, fiecare să-și aibă femeia sa și fiecare femeie să-și aibă bărbatul său.(1Cor7,1-2)






P.S. Suntem pe un forum crestinortodox, nu pe softpedia.
__________________
Sublimă fărâmă a Sfintei Chemări,
Zvâcnită din Vrerea divină,
Mi-e sufletul vultur ce spintecă zări
Și sus, printre stele, se-nchină.(pr. Dumitru)
Reply With Quote