View Single Post
  #4  
Vechi 30.10.2010, 18:54:04
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de doctor_faustus Vezi mesajul
Personal consider fabricile de diplome un pericol real și foarte serios pentru societatea românească. Inflația de incompetenți cu diplome și cu pretenții nejustificate pe baza acestor diplome, scurgerile de bani consistenți nejustificați de fapte către așa-zise "cadre universitare" care au făcut din actul de învățământ și de educație o afacere profitabilă pentru ei și falimentară pentru societatea românească, acestea sunt doar câteva consecințe cu grave implicații morale și nu numai morale, care sunt generate de așa-zisul sistem de învățământ superior din România. Pe lângă cei care performează în sistemul de învățământ superior din România, a luat naștere și crește ca o ciumă un cancer groaznic pe trupul societății românești, care va avea serioase consecințe negative pentru societatea românească mai ales pe termen lung. Ce părere aveți ?

acest lucru m-a scos si pe mine din sarite.
eram la o universitate de stat cu examene multe si grele , cu seminarii si proiecte dintre cele mai sofisticate si variate iar fratele meu era la spiru haret, avand ex de 30 min, cu 30 grile, care aparusera inainte pe net, si la i.d

iar la sf aveam aceeasi diploma:economist, amandoi.
lucru care m-a infuriat teribil.
sitemul de a fabrica diplome pe banda rulanta este foarte nociv pentru societatea romaneasca.( ce cu dichis suna, nu?)ai o diploma dar nici macar nu esti in stare sa formulezi o fraza intr-un limbaj mai elevat,habar nu ai ce insemna brand, mix de marketing s.a.
astfel tinerii buni, care au muncit pe branci risca sa ramana fara locuri de munca cand apare "fata lu tata", cu o diploma fabricata in fabrica de diplome.

dar utopia se spulbera destul de repede cand angajatorul are pretentia sa muncesti si sa dai dovada ca nu scrie degeaba economist pe diploma.

dar sunt cazuri si cazuri.....
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote