View Single Post
  #8  
Vechi 16.08.2014, 14:05:11
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Părintele Elpidie - despre formele Celui de-al Treilea Război Mondial, Religia Unică și pregătirea duhovnicească

,,- “Dacă mă iubiți, dacă vreți să mă slăviți, credeți-mă că cea mai mare bucurie a mea este să-L iubiți pe Fiul meu. Oricine Îl va iubi pe Fiul meu va avea curaj să reziste, să lupte, să mărturisească și să vadă acest adevăr crunt al marelui război care se apropie, între Iisus Hristos și Lucifer”.
Iisus Hristos, ca Om și Dumnezeu, este marea problemă a conducătorilor luciferici ai acestei lumi. Iisus Hristos este Cel ce va îndura înca o dată o mare pătimire din partea diavolului. De ce diavolul Îl războiește pe Hristos? Deoarece dorește să-I ia locul… de aceea și vine cu acest nume în lume: Anti-Hristos, împotriva lui Hristos. Vrea să câștige locul lui Hristos iî inimile noastre. Dar ca să ne câștige inima trebuie să i-o dăm noi. Dacă nu i-o dăm noi, atunci acesta nu poate să intre, orișicât ar striga furios, orișicât s-ar zbate, nu poate intra în inima noastră dacă nu suntem noi de acord. Ca să fim de acord, trebuie să trăim după cum dorește Lucifer și după cum ne dictează noua ordine mondială. Prin această ordine mondială, Lucifer dorește să facă un Guvern mondial și o religie mondială, unind toate religiile într-una. Vrea să facă cea mai rea cu putință formă de religie. Va lua chipul unei biserici care chipurile Îl iubește pe Mesia și, în numele iubirii, va uni toate bisericile, și pe cele păgâne și pe cele pseudo-creștine și pe cei care nu cred în Dumnezeu.



Când veți vedea aceste lucruri să fie spuse din gura unor oameni chipurile duhovnicești, patriarhi, preoți să știți că venirea lui Lucifer este aproape și mai ales este aproape ultima confruntare dintre diavol și Hristos. Când veți vedea acestea, să știti că au început a doua oară prigoana, patimile Domnului nostru. Pentru ca să înceapă această prigoană diavolul a pregătit terenul înrobind conștiințele, națiunile, conducătorii statelor lumii, să înrobească însăși supraviețuirea oamenilor, care va fi în mâinile lui. Când un om nu are ce mânca, ar face orice ca să aibă puțină mâncare.


Ceea ce nu au înțeles conducătorii noștri este că acest război nu este în primul rând împotriva oamenilor și a statelor, este în principal împotriva lui Hristos. Veți vedea în curând că vor vrea să facă cât mai multe moschei și vor încerca să șteargă semnul crucii chiar și de pe steagul nostru. Tot ce va aminți de numele lui Hristos și de dragostea Lui va fi distrus și să știți că atunci va începe marea prigoană.


Veți vedea cum musulmanii, ateii, budiștii vor fi lăsați să facă ce vor dori. Ce fac musulmanii? Ce religie spune să omori oameni? Oare Dumnezeu cel milostiv vrea așa ceva? Vor fi lăsați să ne distrugă bisericile, să violeze femei creștine, vor distruge satele creștine. Veți vedea în curând că se vor întâmpla acestea. La început vor începe în altă parte și apoi vor ajunge și la noi. Și din păcate, conducătorii noștri pe care i-am votat vor spune că trebuie să se faca moschei ca să demonstrăm că suntem toleranți, chiar și-n Sfântul Munte se vor amesteca. Îi vor obliga pe aghioriți să lase să intre pe oricine. Veți vedea, vor cere să intre până și femei. Vor ajunge călugării să se gândească dacă să mai rămână sau nu în Muntele Athos.



Nu vă puteți imagina ce au pregătit acești conducători satanici: își vor bate joc de steagul nostru care va rămâne fără cruce, își vor bate joc de bisericile noastre, vor spune să nu mai bată clopotele ca să nu mai deranjeze lumea, să nu mai trezească lumea…"

http://www.ortodoxia.md/profetiile-t...-duhovniceasc-