View Single Post
  #15  
Vechi 12.11.2011, 16:18:50
lore86's Avatar
lore86 lore86 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 10.05.2009
Locație: timisoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.203
Implicit

Citat:
În prealabil postat de fallen Vezi mesajul
Intrebarea este : este Providenta cea care ii aduce unui om atat vocatia de preot cat si sotia potrivita, sau este vorba de o alegere rationala, chibzuita indelung, bine intemeiata (in ambele cazuri)?
Este vorba de amandoua.Imbinate in chip armonios.Domnul iti da ceea ce iti este de folos, trebuie doar sa primesti.(e ca in situatia cu tanarul care a tras haturile calului).
Preoteasa se alege, in general din biserica sau din medii crestine.
Adica e putin probabil sa gasesti o preoteasa model...intr-un club.
Armonia in familie e foarte dependenta de viata traita pana la casatorie.De cum au ajuns tinerii la altar.Este si canon care nu ingaduie tanarului ce doreste a se preoti sa ia de sotie o fata care nu mai e fecioara.De asemenea e canon care interzice teologului care nu s-a infranat pana la taina Nuntii sa mai primeasca Sfanta Taina a Preotiei.

Dupa casatorie apar noi incercari. Dar cred ca daca Temelia e Hristos, si intre cei doi exista dragoste intemeiata pe rugaciune, toate tensiunile se depasesc destul de usor.
Incercarile din familia preotului sunt mult mai mari decat cele din familia credinciosului de rand. E muult mai greu ptr o familie de preot sa ramana impreuna. Deoarece , diavolul stie, ca daca dezbina familia preotului, care ar trebui sa fie un model, e mult mai usor de destramat celelalte familii.
De aceea, daca vedeti un preot ca greseste, ingaduiti-l. Caci e muult mai incercat decat un mirean. Si daca acesta nu e pregatit cade, exact ce isi propune diavolul.Si atunci sa vezi maica: judecati, barfeli, osandiri... Nimeni, sau aproape nimeni, nu se mai roaga ca Domnul sa il pazeasca de ispite pe preotul lor, in schimb majoritatea ridica piatra atunci cand preotul greseste. Ptr ca oamenii se pare ca uita tocmai umanitatea preotului. Si in calitatea lui de om, preotul are neputinte(la fel ca fiecare dintre noi).
__________________
Cred, Doamne, ajuta necredintei mele!
Reply With Quote