View Single Post
  #1922  
Vechi 04.02.2019, 16:30:23
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.688
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sofiaiuga Vezi mesajul
Inseamna ca tu nu intelegi nimic din ce ti-am scris, asa cum am mai observat. Tu doar copiezi ce spun nepomenitorii, fara sa cercetezi sau sa cauti adevarul. Crezi orbeste ce spun acestia, fara discernamant. Zic asta pentru ca eu ti-am spus de cateva ori despre ce scrie acolo si ti-am scris ca asta e un argument impotriva a ceea ce sustii tu. Nu intelegi nici ce inseamna nepomenirea, daca spui ca Biserica este in erezie inseamna ca esti deja in schisma. Nepomenirea (asa cum ar trebui sa fie, poate nepomenitorii cred gresit) presupune ca unul sau mai multi ierarhi sunt in erezie si se face intreruperea temporara a acestora pana se eleapada de eezie sau vine alt ierarh. Nu ca Biserica s-ar afla in erezie. La fel s-a intamplat si cu stilistii sau nepomenitorii, un timp nu s-au pomenit unii ierarhi, cand au inceput sa spuna ca Biserica e in schisma si nu mai exista har au ajuns schismatici. Se pare ca tu nu intelegi aceste lucruri pentru ca nu ai cunostintele necesare, tu doar te iei dupa ce spun nepomentiorii pe care ii sustii, fara sa cercetezi (unii deja au intrat in schisma, ceilalti ori se vor intoarce in Biserica ori vor intra in schisma si ei).
Reply With Quote