View Single Post
  #23  
Vechi 30.04.2009, 20:38:03
Trandafir_Alb's Avatar
Trandafir_Alb Trandafir_Alb is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 19.04.2009
Locație: Timisoara
Religia: Catolic
Mesaje: 153
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Atenție mare la cei făr de credință, să ne rugăm pentru ei, dar precum spun Sfinții Părinți să stăm departe de ei, pentru a nu ne sminti . Ortodoxia nu este egală cu brambureala. Ea ne cheamă la înțelepciune, echilibru si iubire. Pe acest forum există și echilibru și înțelepciune și iubire. Micile excepții, sunt de înțeles , prin neputința noastră omenească. Totul este să mergem cu nădejde și speranță înainte !
Cei de altă religie și în special ateii și sectanții, au pe acest forum spațiu suficient, rezervat "credinței" lor. Să se respecte titulatura fiecărui topic , iar ateii și cei asemenea lor să nu mai măture tot forumul de sus până jos cu teoriile lor, pentru ei au fost create spații speciale unde își pot face "propagandă", cât vor.
Ajuta-ma sa inteleg! Care-i ideea aici? Daca esti ortodox ai toate drepturile si ti se pot urma sfaturile, daca ai sa le dai, si daca esti de alta religie ar fi bine sa te abtii sau daca nu poti, trebuie sa stii ca oricum nu ti le urmeaza nimeni pentru ca nu esti ortodox?
Eu apar doar ideea conform careia, indiferent de religie poti da sfaturi omenesti, ca nu stiu in acest moment cum altfel sa le spun, poti ajuta pe cineva aflat in greutate, poti face BINE in toate formele lui.
Asa cum un ortodox, cand i se da o palma peste fata, intoarce si celalalt obraz, asa si un ateu de exemplu poate ajuta un copil orfan sa-si gaseasca locul in lumea asta cel putin...
Spun toate astea pentru s-au zis aici, pe forum lucruri de genul: depinde de religie daca esti avizat sau nu sa te pronunti in legatura cu anumite subiecte, ortodocsii sunt deschisi altor religii (pai e valabila si inversa) si nu mi se pare corect. Asa cum Dumnezeu nu tine cont de culoarea in care te imbraci azi atata timp cat nu-i incalci poruncile, asa nu ar trebui sa se tina cont de religie atata timp cat nu calci omenia altora in picioare.
__________________
"Iubind, sa notezi jignirile pe apa si binefacerile pe arama"
Reply With Quote