View Single Post
  #257  
Vechi 17.03.2010, 02:41:16
Adriana98's Avatar
Adriana98 Adriana98 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 29.01.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 130
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Golbi_ Vezi mesajul
Am citit aici despre discriminarea femeii în ortodoxie:
http://ebooks.unibuc.ro/istorie/ciup...reabibliei.htm (ce ironic, autorul are numele Moise)
In primul rand, chiar daca ar fi vorba de o reala discriminare, le-as recomanda tuturor ateilor gen Emil Moise*, care simt nevoia sa vina in apararea femeilor crestine, sa ma/ne lase in pace si sa-si vada de propriile lor probleme, sa nu mai vorbeasca in numele meu/nostru. Nu am/avem nevoie de astfel de tutori, mai ales cand este vorba de o falsa problema.

[*E. Moise este cunoscutul iconoclast al timpurilor noastre, unul dintre ateii care se simt lezati de prezenta icoanelor in scoli.]

Oare nu este limpede pentru toata lumea ca traim in epoca discriminarilor? Doar este la moda a se declara discriminat in zilele noastre. Nu ati auzit inca de discriminarea paiului de (catre) griu ?! sau a stiuletelui de (catre) porumb ?!
Acum serios vorbind, poate ca ar trebui sa ne intrebam cine lanseaza astfel de false probleme si mai ales in ce scop. Cu siguranta, tot cei care au lansat si ideea emanciparii* femeii cu toate mizeriile care decurg de aici: legalizarea avortului, a prostitutiei etc., ceea ce nu a facut decat sa duca la decaderea si nicidecum la inaltarea femeii. Desigur, cei care au fabricat toate acestea au reusit sa impuste mai multi iepuri dintr-o data:

1. inrobirea femeii in campul muncii, in beneficiul fiscului si in detrimentul familiei
2. destramarea unui numar crescand de familii
3. controlul asupra copiilor din partea statului care, prin institutiile sale ii poate indoctrina de la o virsta frageda, una din consecinte fiind adeseori instrainarea lor fata de parinti ...
etc., etc.

[*emanciparea este ca un drog care, de-ndata ce s-a urcat la cap, tine mintea ocupata cu desertaciuni, nimicuri si cu tot ce poate indeparta o persoana de gandul mintuirii]

In concluzie, nu cred nici macar o secunda in bunele intentii ale lui Emil Moise (sau ale altora din aceeasi organizatie sau miscare) fata de femeia crestina si nici in alte privinte.

Sa nu uitam ca, daca este sa comparam situatia, pozitia, rolul femeii de-a lungul timpului, în diverse tipuri de societate sau religii, rolul cel mai adanc si - in acelasi timp - cel mai inaltator pe care-l poate juca femeia, il aflam in Biserica lui Hristos. Oare poate fi inchipuit vreun model mai minunat decat cel oferit de Maica Domnului ?
Si-atunci, cum sa le permitem acestora sa atace ce avem mai scump, adica Biserica lui Hristos, in sanul careia, fiecarei persoane - fie barbat, fie femeie - i se da posibilitatea indumnezeirii ?
Reply With Quote