View Single Post
  #393  
Vechi 12.02.2012, 22:03:10
Mihnea Dragomir's Avatar
Mihnea Dragomir Mihnea Dragomir is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 15.02.2010
Locație: Ținuturile Loirei, Franța
Religia: Catolic
Mesaje: 7.751
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Profetul de carton Vezi mesajul
In alta ordine de idei sunt de acord cu dumneavoastra ca nivelul de malefic e destul de ridicat, atunci nu trebuie sa luptam contra influentei acestor duhuri care bantuie gruparile penticostale si carismatice? eu imi fac datoria si avertizez pe oricine.
Cum adică "să luptăm" ? Lupta noastră (în latura ei exterioară) nu este alta decât a propovădui Sfânta Învățătură a Bibliei și Sfinților și Dumnezeieștilor Părinți. Că doar nu o să merg într-o adunare penticostală sau într-o sinagogă adventistă să spun: "Fraților, cărui dumnezeu vă închinați voi ? Spuneți că Dumnezeului nostru Isus, dar nu cumva, de fapt, se întâmplă ceea ce Sfinții Apostoli ne-au avertizat că s-ar putea întâmpla și, înșelați de cei sub înfățișare de îngeri luminoși, slujiți altor dumnezei, nu apostolilor fiind următori, ci lui Simon Magul ?" Iertare, dar nu am să fac așa ceva. Mai mult decât să îi invit să cerceteze izvoarele cunoașterii sădite de Domnul în lume, care sunt, mai întâi, Biblia și învățătura Sfinților Părinți, iar mai apoi Magisteriul Viu al Bisericii și liturgica ei, eu nu voi face. La urma urmei, e chestie de alegere. Eu știu că Isus a propovăduit în sinagogi și în locuri deschise, publice. Probabil că azi ar fi propovăduit și pe net. Dar nu a făcut-o prin munții în care samaritenii se adunau și aduceau jertfe pe capiști. Deci, nu ar fi făcut-o nici în adunări penticostale.
__________________
Doamne, Tu pe toate le știi ! Tu știi că Te iubesc !

www.catehism.com
http://regnabit.wordpress.com