View Single Post
  #19  
Vechi 04.07.2012, 08:47:49
Eugen7's Avatar
Eugen7 Eugen7 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.580
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
De ce "suflarea de viata" nu ar fi viata trupeasca biologica?
Chiar asa este. Suflarea de viata din animale este viata biologica. Si plantele si animalele au viata biologica dar nu sunt "fiinte vii" adica nu au viata duhovnniceasca (nu pot conlucra cu harul Duhului Sfant, ci ele doar sunt mentinute in viata de catre Duhul Sfant).

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
"7. Atunci, luand Domnul Dumnezeu tarana din pamant, a facut pe om si a suflat in fata lui suflare de viata si s-a facut omul fiinta vie."

reiese ca suflarea de viata l-a facut pe om pur si simplu o fiinta vie.
Este o diferenta fundamentala intre animale care au doar suflare de viata si sunt doar vi (biologic) dar nu sunt FIINTE si om care a primind de la Dumnezeu suflarea de viata devine [u]fiinta vie[/i] (adica are pe langa viata biologica si viata duhovniceasca).
Fiintarea (ce implica nemurirea etc) este legata strict de viata duhovniceasca.
Dumnezeu care spune despre sine: "Eu sunt cel ce sunt" (fiintez prin Mine insumi, prin fiinta Mea; existenta MEA este supraexistentiala - aseitate)... DARUIESTE si omului posibilitatea fiintarii (viata duhovniceasca) prin harul Duhului Sfant intru Hristos Iisus. De asemenea si Sfintii Serafimi il slavesc pe Dumnezeu subliniand ca EL fiinteaza (este): "Sfant, Sfant Sfant ESTE Domnul Savaot" (adica Sfanta Treime) (Isaia 6)


Citatele patristice de la inceput sunt inechivoce.

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Daca "suflarea de viata" il face pe om viu si "suflarea de viata" exista si la animale, nu poate fi decat viata propriu-zisa mai ales ca expresia este folosita des in Vechiul Testament si despre cei pacatosi, sau poate asta nu are relevanta. Cand o sa mai am timp o sa mai caut despre animale.
Draga Adriana, consider ca nu este indicat sa grabesti concluzii pripite.
"Suflare de viata" face animalele (toate organismele vegetale si animale) doar "vi" (doar viata biologica cu emotiile si sentimele asociate) iar pe om "fiinta vie" (adica pe langa viata biologica cu emotiile si sentimentele asociate, omul are si viata duhovniceasca... a carei prezentare succinta se gaseste in postarile anterioare din Sfantul Serafim de Sarov si Geron Iosif).

Antropologia ortodoxa se bazeaza atat pe Sfanta Scriptura cat si pe patristica filocalica (di care am citat la inceput).

In studiul textului biblic, hemeneutica este utila insa mult mai potrivita este exegeza.

Teologia ortodoxa cunoaste conceptele antopologice ale teologiei protestante precum si invataturile cultelor neoprotestante. Din nefericire conceptul de "suflet" in aceste cazuri se rezuma doar la viata biologica (fiind exclusa posibilitatea vietii duhovnicesti dupa moartea trupului. Astfel nu este acceptata comuniunea si comunicarea cu Sfintii care au adormit, desi Sfantul Pavel marutiseste inechivoc ca dupa moartea trupului omul continua viata duhovniceasca in Hristos Iisus: "doresc să mă despart de trup și să fiu împreună cu Hristos, și aceasta e cu mult mai bine" Filipeni 1,23).

Pseudo-stiinta "intelligent design" care provine din aceste sfere are la baza aceasta antopologie restrictiv "bilogica" iar rezultatele ei at

Citat:
În prealabil postat de Adrianna Vezi mesajul
Multumesc de raspunsuri!
Cu placere.
Doresc sa precizez ca aceste putine cuvinte care au fost postate de catre credinciosii ortodocsi (ce sunt familiarizati cu temenii folositi) cu privire la antropologia ortodoxa, trebuie sa fie considerate doar ca un indem la studiul teologic (ortodox si nu numai) adecvat, sistematic, pentru crestinii altor culte.
Doamne ajuta.

Last edited by Eugen7; 04.07.2012 at 08:58:01.
Reply With Quote