View Single Post
  #7  
Vechi 24.10.2005, 15:09:40
alecsandru alecsandru is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.10.2005
Mesaje: 290
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ecaterina
Doamne Ajuta!
Intrebarea mea era cum e mai bine sa ne rugam? Am citit ca e bine sa ne rugam prin rugaciunile deja scrise (cele din cartile de rugaciune) pentru ca ele ne aduc in minte cuvintele potrivite si sunt elaborate de parinti imbunatatiti care stiau ei ce spuneau. Dar daca ne rugam cu cuvintele noastre? Ar trebui sa facem asta? Si cum?
Mantuitorul Iisus Hristos a fost Cel Care la rugamintea Apostolilor, ne-a invatat sa ne rugam dandu-ne rugaciunea Tatal Nostru! La aceasta se adauga rugaciunea ingereasca catre Maica Domnului pe care o gasim de asemenea in Scriptura!
O rugaciune de mare folos si foarte scurta este rugaciunea inimii Doamne Iisuse Hristoase, Fiul Lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatosul/pacatoasa, despre care stiu ca este bine sa fie repetata tot timpul, cat mai des.
Cred ca intrebarea ta se refera si la modul cum ne rugam: 1. In comunitate si comuniune cu ceilalti, la sfanta Liturghie, slujbe, ........2. De unul singur....... Precum si la felul rugaciunilor noastre de slava, de multumire, de cerere........ si aici cred ca intervin si propriile noastre cuvinte!

Si mai este ceva, pe drumul rugaciunii, musai sa te calauzeasca un duhovnic priceput, daca chiar iti este draga vorbirea cu Dumnezeu!

Si am un mesaj si pentru admin, ce se intampla oare cu site-ul si cu netul?
Reply With Quote