View Single Post
  #106  
Vechi 24.10.2016, 21:00:32
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
......vreau să ajut, și da, sunt foarte pătimaș, vai mie, am toate păcatele, fie ele cu mintea, cuvântul sau fapta, afară de erezie și apoi...... nici pe el nu-l va ajuta cu nimic,

"vsovi", mulțumesc pentru osteneală, te minți singur și confunzi călugăria cu căsătoria, ești ușor de amăgit, mai ales când refuzi, respingi: smerenia, dragostea, iertarea, mulțumirea și peste toate, lovești Biserica lui Hristos, oițele și mântuirea lor, ca și pe-a ta.


Iertați-mă.
Vezi, de asta îmi răspunzi atît de arogant și de aici derivă toate răspunsurile tale la adresa mea... din faptul că tu crezi că tu nu faci păcatele ereziei ci doar eu și dacă crezi așa atunci musai eu fac ce spui tu: am bolduit în textul tău.

Dragul meu:
-nu mă mint,
-nu confund,
-nu sunt ușor de amăgit,
-nu refuz, nu resping,
-nu lovesc în Biserca ortodoxă și nici în mîntuirea oițelor ei sau a mea ci sunt un ortodox practicant de peste 25 de ani și sunt ortodox de cînd m-am născut și am fost botezat.

Astea cu ereziile și altele sunt aiurelile tale pe care mi le tot repeți mereu ca o moară stricată pentru faptul că tu nu poți crede și în NIP și în Cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice. Nu eu sunt vinovat de neputința și necredința ta!

Tu practic refuzi să citești și să vezi și să crezi Adevărul și pentru asta te crezi neeretic. Deci de asta nu ai cum fii un creștin ortodox ci un ortodox infailibil inchizitorial și oricît te-ai călugări nu vei face altceva decît să te adîncești în starea asta negativistă, totalitară, exclusivistă, ''neeretică'' ducînd o luptă cu Dumnezeu și cu păcătoșii și oamenii Lui fără să-ți dai seama. Te crezi neeretic în timp ce osîndești și minți și emiți despre mine astfel de răutăți ca mesajul nerușinat și disprețuitor și josnic pe care mi l-ai adresat.

Dacă mă gîndesc bine, tu faci defapt exact ce spui că fac eu fără să fii conștient de asta, fără să-ți dai seama confundînd tu Biserica Cerească Neeretică Biruitoare cu cea pămîntească Luptătoare... din care ești căzut ori de cîte ori... știi tu.

Deci dragul meu:
-te minți singur că eu mint sau că te mint,
-confunzi și dezbini crezînd că eu confund călugăria cu căsătoria,
-ești foarte ușor de amăgit și răzgîndit pentru că ești prea fricos,
-tu refuzi, tu respingi medicamentul celor 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice adică dreapta Credință mucenicească și eroică, o preferi pe aia fricoasă și obedientă
-tu lovești în permanență în Biserca Ortodoxă și în mîntuirea oițelor ei sau a mea negînd că sunt un ortodox practicant și că Cele 7 Trîmbițe Apocaliptice sunt de la Dumnezeu prin necredința ta lipsită de orice temei.


Deci dragul meu prieten... de ce nu vrei să citești tu Trîmbițările?
Decît să citești oare mai bine te crezi alături de sfinții păriniți în Biserica Biruitoare de unde, necrezîndu-te deloc eretic prin intermediul lor și nu al tău, osîndești tu ca un inchizitor dicatatorial care habar nu are ce face decît că mereu se jignește de mesajele ăstora ca mine pe care nu-i auzi ci susții că ei ar fii eretici sau sectanți sau draci sau ce știu eu cum ne mai vezi tu din turnul babilonic în care te-ai suit?

Oare de ce minți tu mereu despre mine că mint?

Oare minciuna la tine nu e păcat? Și unul foarte mare! De ce calci tu peste ortodoxia mea?

Deci te rog spune cinstit: Ce anume te face să spui minciuni despre mine în loc să crezi că nu te mint?

Eu ți-am spus mereu dar nu crezi: Nu sunt eretic, nici sectant, nici îndrăcit ci mirean, călugăr, preot ortodox, căsătorit și nu confund deloc călugăria cu preoția sau cu căsătoria! Ok? Tu te sperii de ele făcînd pe smeritul!

E trist să te văd cum te pune dracul să repeți iar și iar toate mitocăniile necredinței tale despre mine. E foart trist să asist la minciunile tale despre mine și despre cele 7 sfinte Trîmbițe Apocaliptice. E TRIST... și pentru mine dar mai ales pentru tine... eu ascultînd de Dumnezeu mă bucur și sunt fericit citind cum minți la adresa mea dar știu că tu suferi și nici nu-ți dai seama de unde îți vine suferința și de aia mă doare și pe mine căci eu nu pot să nu te iubesc pentru Hristos! Te iubesc și vreau să te vindec de erezie!

Păi de acolo vine durerea ta: că minți fără pic de jenă cu aroganță auto-îndreptățindu-te mereu pînă cazi lat de trufie jignit și orice ar zice cineva tu contrazici la adăpostul răstălmăcirilor tale cu care te mîndrești așa pe nesimțite.

Eu te iubesc sincer și din iubire nu te mint și nu te jignesc ci văzînd cît de multe ai citit din pricina seminarului și a facultății te-am rugat să încerci să citești și Trîmbițarea celor 7 Trîmbițe Apocaliptice și apoi crede-mă că Dumnezeu te poate face să dai lecții tuturor... cu condiția să te smerești și să nu ai impresia că tu nu faci la fiecare postare și la fiecare propoziție foarte multe păcate foarte eretice.

Iubește-L pe Dumnezeu și Citește ce te-am rugat, dar nu așa pe sărite ci din scoarță în scoarță. Așa cum poți scrie atît de mult atunci crede-mă că și poți citi și mai mult.

Eu te sfătuiesc deci să citești și apoi să ai dreaptă măsură! Deocamdată tu ți-ai luat liniarul de lemn în mîini și l-ai ridicat asupra tuturor și ai început să lovești toți interlocutorii sfîrșind prin a-ți cîrpi singur una peste ceafă și zici că e din vina mea.

Dacă vrei să iubești cu Adevărat atunci mai întîi ar trebui să înveți Cine este Adevărul ca să-L urmezi. Eu te iubesc. Tu însă minți. Minți mult prea mult!.. despre mine!.. și așa cum minți despre mine tot așa minți și despre Dumnezeu. Iar mincinoșii care mint despre Dumnezeu sunt defapt niște ERETICI!

Te rog deci să părăsești inchiziția ortodoxă fiindcă asta e cea mai mare EREZIE: Erezia tuturor Ereziilor! Pentru că: ''N-am venit să dau cu toiagul ci să caut oaia pierdută... Milă voiesc și nu j-er-t-fe!''

Deci scoate-ți erezia din mila ta! Nu mai păcătui... din milă!

Sper că ești în stare să pricepi dragostea ca de la un ortodox la un alt ortodox. Deci nădăjduiesc!
Iartă-mă că eu sunt păcătos și nu eretic. Tu ești din păcate foarte ertic și mai ești și foarte exigent ca un eretic.

Un orotodox veritabil nu se acuză decît pe sine de erezie... și așa e normal căci doar:

''Cine e ca Dumnezeu?'' Cine Îl cunoaște pe Fiul decît Tatăl și cei cui vrea Tatăl să-L arate pe Fiul? Și cine îl cunoaște pe Tatăl decît Fiul și cei cărorea vrea Fiul să-L arate pe Tatăl? Iar Duhul ia de le Fiul și ne dă tuturor celor ce-L urmăm, trimis de Tatăl prin Fiul.

Deci cine crede că are supremația cunoașterii Lui Dumnezeu se află într-o cruntă eroare numită erezie!

Iartă-mă și roagă-te pentru un biet păcătos.

Last edited by vsovi; 24.10.2016 at 22:07:23.
Reply With Quote