View Single Post
  #85  
Vechi 27.10.2016, 02:27:00
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Igor_Paslusnik Vezi mesajul
Criteriul judecății e iubirea?
Așadar, homosexualii se iubesc de nu mai pot, au sentimente și le pasă, să vezi cum îți explică și justifică patima, căderea și boala psihică.

Deci criteriul judecății e păcatul, nu iubirea.
Da, Igor, Iubirea ne va judeca, pentru iubirea noastra, atat cat va fi fost ea in timpul vietii.

Cat despre homosexuali, de unde sa stiu eu cat se iubesc? S-or fi iubind, unii, ca sunt oameni si ei... Nu stiu, nu am viata si experienta lor si nici nu mi-am propus sa lamuresc taina asta a lor. Domnul stie!

Dar daca vrei sa stii parerea mea, ca ipoteza mai degraba decat ca si cunostinta certa, eu cred ca da, si homosexualii iubesc. Unii cu mult mai curat decat mine, de pilda. Am auzit despre multi oameni frumosi ca au fost ori ca sunt homosexuali. Multi artisti mari, creatori, etc. Nu stiu de ce reduci personalitatea unui om la sexualitatea lui... Ai o fixatie pe tema asta, Igor? Un om nu poate fi redus la o latura a vietii lui, oricare ar fi aceea. Omul este o taina care depaseste orice prindem noi cu mintea despre vreun aspect al vietii lui.

Iar criteriul judecatii nu e pacatul, ci iubirea. Pentru ca tocmai prin iubire devine posibil sa intelegem si ceva din pacat. Caci a pacatui inseamna, intr-un fel sau altul, a nu iubi. Adica a incalca Porunca Domnului.
Tu ce credeai de fapt ca e pacatul, daca nu incalcare a poruncii Iubirii?
Reply With Quote