View Single Post
  #10  
Vechi 27.10.2008, 21:36:55
sofiaiuga's Avatar
sofiaiuga sofiaiuga is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.02.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.015
Smile

ZIUA A PATRA
NAZARET
BISERICA BUNEIVESTIRI

Dimineata dupa ce luam micul dejun la restaurantul hotelului,plecam la obiectivele din NAZARET.prima biserica este catolica si e impunatoare .Intram in curte si admiram pe un coridor ,un fel de prispa lata ,icoane mari ale Maicii Domnului din toate tarile crestine ale lumii,iar icoana ce reprezinta pe Maica Domnuluidin Romania, este in dreapta ,nu departe de intrare si are pe Fiul la pieptul ei ,adica ininima ei ,vrea sa ne spuna icoana.Intram in biserica latina ,facuta pe ruinele casei lui Iosif ,pe care le privim de la exterior.Inauntru pe pereti apare in stiga amvonului o icoana mare de 3/1,5 m cu bunavestire ,iar de jur imprejur ,biserica este tapetata cu icoane ale Maicii Domnului din intreaga lume ,adica imbracata in costumul specific tarii respective,chinez ,japonez,spaniol ,tailandez,brazilian....etc,in mozaic

BISERICA DE LA FINTINA MARIEI
Aci este o biserica greceasca cu o pictura facuta de romani ,de fratii MOROSANU ,din MARAMURES.Ne inchinam pe la icoane ,admiram frumoasele picturi ,in care domina mult culoarea alba,apoi lasam in dreapta altarul si mergem citiva metri spre izvorul ce susura de jos.ACI se afla o icoana mare a BUNEIVESTIRI ,in care in momentul acceptarii vestii de la inger ,se vede tatal deasupra si in pintecele fecioarei cum s-a intrupat Dumnezeu Fiul!Este o icoana UNICA IN LUME si are cam2/1m.Admiram aceasta frumoasa si foare sugestiva icoana a intruparii Mintuitorului ,ne rugam la ea ,ne facem poze si ne grabim sa luam apa, caci in urma noastra tocmai au intrat un grup de nemti care aveau si ei sticle de luat apa.Apa o luam dintr-un vas inox aflat in stinga izvorului ,mai sus ,caci izvorul este jos si apa este adusa prin teava in acest vas dotat si cu un robinet.Aprindem si ceva luminari ,si plecam caci tocmai au intrat un grup de rusi ,care s-au apropiat sa cinte in fata iconostasului. Ce frumos sa vezi aici ,in Tara Sfinta toate natiile inchinindu-se la locurile cele mai sfinte ale crestinatatii! La poarta in dreapta ,un arab crestin ,care si stie romaneste ne face reduceri daca luam mai multe obiecte.Am luat una in lb.romana cu binecuvintarea casei ,breloc cu crucea ierusalimiteana ,unul cu icoana buneivestiri descrisa,unul cu crucea de la Beteeem si 3 cu icoana buneivestiri cu magnet.

CANA GALILEII
Aici Mintuitorul a facut prima minune,desi nu ii venise ceasul inca ,dar a facut-o la rugamintea mamei sale,ascultind de ea.Cit de rataciti sint cei care se mai indoiesc ca Domnul nu asculta rugaciunile Fecioarei mame!Dar fericiti cei care se roaga ei sa ii ajute in lupta cu ispitele ,caci EA este cea care a zdrobit capul sarpelui!,deci are aceasta putere sa ne ajute in luptele noastre cu fortele raului!Intram in curte si vedem o biserica din piatra ,caci aici piatra este din abundenta ,iar inauntru sint doua din cele 6 vase de piatra in care Domnul a preschimbat apa in vin,de o parte si de alta a altarului,avind fiecare o icoana mare cu Mintuitorul ,iar celalalt vas ,din stinga ,icoana cu Maica Domnului.Biserica este ortodoxa greceasca,pe locul unde a fost situata casa mirelui ,SIMON,ale carui moaste se afla in partea dreapta la intrare.Hramul bisericii este Sfintul apostol TOMA.Ne inchinam la icoane ,dar mai ales la icoana facatoare de minuni a lui Simon cu sf.Bartolomeu ,acel Natanail despre care spune in Biblie;la ea este bine sa se roage tinerii pentru o casatorie reusita.La iesire am cumparat un litru de vin in 2 sau 4 sticlute ,dupa cum a voit fiecare.Apoi am trecut si pe la citeva magazine din Cana ,unde am fost serviti cu vin in pahare mici si ni s-a oferit vin negru si galben in sticle de forme foare interesante dotate unele si cu robinet .Preturile dupa marimea sticlei,nu prea ieftin.

HAIFA
Oras situat la poalele muntelui CARMEL ,statiune si port la Marea MEDITERANA ,ne-a oferit o imagine superba ,panoramica de sus ,unde am admirat si niste gradini ce imprejmuiau templul BAHAI Aci am facut multe poze si nu ne mai saturam de priveliste!Dar inainte de admirare am vizitat manastirea catolica STELA MARIS ,care are sub altar o grota in care a stat profetul ILIE ;in curte se afla o statuie cu sfintul ILIE cu sabia ridicata,iar pe o terasa in stinga intrarii se ajunge la pangar,unde este f.f.multa lume.Plecam spre

CEZAREEA PALESTINEI
Alaturi de ruinele vechiului oras,intinse ,care ar necesita ,ni se spune 2 ore de vizitare, se afla un oras nou ,modern cu vile frumoase ,cu spatii verzi ,vile situate pe malul marii Mediterane,unde si noi oprim jumatate de ora sa admiram APEDUCTELE ROMANE si sa intram macar cu picioarele in marea Mediterana ,care era foarte limpede si calda cu un nisip extrem de fin,incit nu ne mai dadeam dusi de acolo.Dar am plecat spre

IOPPE SAU IAFFA de azi,
la manastirea ortodoxa greaca ,aflata chiar pe malul marii Mediterane,pe locul unde sfintul apostol PETRU a inviat-o pe Tavita,in casa lui Simon tabacarul.Alaturi de altarul grec,cu hramul sfintii Arhangheli, in stinga se afla un altar romanesc chiar pe locul unei coloane ,stilp de piatra pe care s-a rugat sfintul apostol PETRU pentru invierea Tavitei,cu hramul Sfintii apostoli PETRU SI PAVEL.De pe terasa am admirat marea si alaturi am vazut si biserica rusa SF. PETRU ,unde era multa lume ,caci se pregateau de o cununie religioasa.Am urcat niste trepte marginite de balustri albi pina la o sala de mese ,unde un calugar roman de acolo ne-a servit cu ceai si cafea.Acesta manastire s-a construit in mai putin de un an ,caci altfel ar fi trebuit retrocedat evreilor locul.Deci iaca si o minune ca o biserica sa se faca asa repede ,intr-un termen greu de atins!Nu ma mai saturam sa privesc peisajul marin ;batea un vint caldut dinspre mare.Tot din portul IAFFA proorocul IONA a calatorit pe mare spre Tarsis si a fost inghitit de un peste mare.Mi-ar placea foarte mult sa revin la Ioppe,IAFFA de azi!plecam mai departe si trecem prin orasul modern ,situat pe malul marii TELAVIV,admirind marea ,dar si hotelurile internationale moderne de pe malul marii.Ne indreptam spre

LYDDA
PATRIA SFINTULUI MARE MUCENIC GHEORGHE.Biserica e ortodoxa, este construita pe locul unde a fost casa mamei sfintului si este locul unde a fost ingropat SF.GHEORGHE,LA SUBSOL.,in cripta.Aci nu se mai afla trupul lui ,el a fost luat de catolici si dus nu retin unde,in ce localitate,si a ramas doar mormintul ce are deasupra pe capac un mulaj al sfintului .E seara si intuneric cind intram in biserica ,unde se afla o maica rominca.Ne inchinam la o icoana argintata cu sfintul GHEORGHE ,dar si la aceea de pe iconostas ,facatoare de minuni ,precum si la moastele aflate intr-o mica ladita,tot acolo.Altarul din stinga are hramul Nasterea Maicii Domnului ,iar altarul mare desigur hramul SF.MARE MC.GHEORGHE.In partea dreapta a altarului mare,se afla LANTULcu care a fost legat sf.GHE.inainte de a fi omorit!Trecem si il sarutam ,apoi ne facem cite unii poza cu el pe gitul nostru.Apoi ne cumparam luminari si mir ,ulei de la candela sfintului ,agheasma,aprind o luminare ,apoi mai admir icoanele pina la plecare dupa ce urc de la cripta aflata la subsol.Pe intuneric ,plecam spre Ierihon ,admirind in drumul nostru multiplele lumini de pe coline ce indica localitatile aflate pe traseu .
Reply With Quote