View Single Post
  #17  
Vechi 05.06.2011, 08:35:51
machho's Avatar
machho machho is offline
Member
 
Data înregistrării: 12.08.2010
Locație: Eforie N
Religia: Ortodox
Mesaje: 39
Implicit ''Nu te poti ascunde niciunde de ispite, fara numai in adancurile smereniei''- Star

Citat:
În prealabil postat de glykys Vezi mesajul
Nu pleca, Marise, ca ma supar pe tine! ai auzit?! Nu vezi ce faci si tu, deranjezi atata lume pe forumul asta, s-a facut si un topic pentru tine, nu te intereseaza, tu vrei sa pleci si pace!
Stai cuminte la locul tau pe forum si nu ne mai supara! parca ai fi un copil! :P
DA...Nu pleca Marise. Daca' inainte cand se dadeau batalii grele,pe front sau in pustii,in biserici sau comunitati, cei ca tine cand erau ''munciti", se retrageau...mai eram noi acum aici.Doar stii foarte bine,ca' forma de mucenic a acestor vremuri are o alta' forma'...poate chiar forma ta. Crezi tu,ca Ioan Sinaitul a scris "Scara" pt. oricine...nu!! a scris-o pt. cei ca tine.Oare el Sfantul nu a fost muncit,Ba DA!!!!, dar pt. binele meu,al tau ...el a mers mai departe.Avem multi asemenea, precum sfintii de la Aiud,sau altii. Oare cand a fost mai greu sa' spui rugaciuni si sa' faci metanii!?....in post!?,,sau intr-o zi simpla'. Pai tu la ce te astepti,sa'-ti fie usor...pai o sa'-ti fie si mai greu de acum. Aminteste-ti : " ve-ti fi dati..ve-ti fi batjocoriti..ve-ti fi..etc,Dar ..INDRAZNITI, EU am cucerit lumea".
Un parinte traitor spunea: intr-un sat este de ajuns 2 draci, dar langa' o ''biserica' " sunt cu miile,pt.ca' acolo este batalia. si....doar stii cuvintele "mai usor sa' zidesti o biserica',decat un adevarat monah".
''eu zic'' ca daca' vrei sa'pleci...pleaca', dar EL te v-a urma.Dar...daca' tu esti in Rafail Noica(precum si eu sunt),nu vei pleca....ci vei discuta chiar cu acest mare parinte al zilelor noastre,despre gandul tau,care nu este de la tine. Doamne intareste-ne in ispitele care ne vin de la om,de la trup si de la diavol. Doamne ajuta' FRATE!!!!


''Daca nu-L marturisesti pe Iisus Hristos înaintea oamenilor în momentele ce se ivesc, atunci nu-L marturisesti nici înaintea sufletului tau, pentru a-L considera Adevarul desavârsit pe care zici ca Îl doresti si vrei sa-I slujesti. Si, iata, ramâi caldicel, ca nu a zice, ci a lucra înseamna a ajunge.'' pr.Arsenie Papacioc
Reply With Quote