View Single Post
  #324  
Vechi 22.11.2017, 19:30:08
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Este posibil.ca un copil mic sa fie impartasit "cu nevrednicie" ( dîn partea părinților lui)???
Spunea cineva "arhicunoscut" aici pe forum nustiu dacă la subiectul ăsta sau altul asemănător ca dacă părinții nu conștientizează și nu încearcă sa îi facă cumva și pe copii sa înțeleagă ce e de fapt sfanta impartasanie, ca nu e doar pâine cu vin, nu fac altceva decât sa le creeze încă din frageda pruncie o dependenta de alcool...
La ce mă refer când spun nevrednicie din partea părinților? ??
Anume : sa dea mâncare copilului înainte de al duce la impartasit ??? Au mai fost discuții pe tema ăsta, unii preoți accepta pana la o anumita vârstă alții nu; unii părinți se conformează alții mai puțin, unii o fac ( sau nu) pe motiv ca "așa consideraei", alții chiar nu se pot înțelege cu copilul cel puțin pana la o anumita vârstă fiindca e prea mic și nu înțelege, sau nu poate rabdă de foame și de sete, mai ales cât e sugar, iar mai apoi când se face mai mărișor, ca nu mai vrea el...
2) faptul ca nu postesc nici părinții ( nici pe timpul posturilor, nici în zilele când se duc la biserica) ar putea fi considerat de asemenea "nevrednicie" din partea lor?
3) faptul ca duminica și de sărbători fac alte treburi ( în gospodarie) care nu se fac în astfel de zile, gătesc, fac curățenie, pun la spălat, înainte sau după ce vin cu copilul de la impartasit;
4) faptul ca nu se roagă, nu au făcut sfestanie în casa, nu s-au cununat, și alte păcate pe care obișnuiesc sa le mai facă, fie case spovedesc sau nu?
Îi fac asemene lucruri sa fie nevrednici de ași părtași copiii? Pot fi astea motive pentru care copiilor sa " nu le priască " sfanta impartasanie? Maiauzi prin târg lume spunând ca nu îl mai duce pe motiv fie ca plânge, și nu accepta, fie chiar ca se îmbolnăvește copilul după impartasanie; pot fi acestea cauze ale nevredniciei părinților?
Alți.copii cum e al meu spre exemplu nu știu dacă or mai fi și alții tot așa, se codesc doar la început înainte sa pkecam de acasa nu sta sa îl îmbraci, te aleargă prin toată casa, plânge, vrea sa suga, etc, ba chiar dacă îl. Întrebi zice ca nu vrea sa mearga la doamne doamne, apoi când ajunge acolo da sa intre în biserica sa se duca drept la altar, cu greu îl scoți afară dacă e prea devreme, după care dacă se ia cu joaca prin.curte iar se cidedte când e vremea de intrat, apoi vede despre ce e vorba iar se baga în fata se duce drept la preot sa îi dea lingurița de vin, apoi la anafura își umple gura și mâinile, apoi dacă I se ofera altceva ( în special dulce) arunca anafura sau chiar o scuipa dacă are gura plina ( în condițiile în care persoanele care le oferă copiilor astfel de bunătăți după împărtășanie sunt convinse ca fac un lucru foarte bun, dealtfel. ..), deci e clar ca un astfel de comportament vizavi de un lucru atât de sfânt e total neadecvat chiar si din partea unui copil iar principalul vinovat ar trebui sa fiu eu ca părinte. .... problema e însă ca propriul meu copil nu mă percepe ca atare în nici o alta împrejurare nu numai în asta, nu am absolut nicio autoritate un fata lui😑.... . Chiar dacă nu m-a văzut pe mine alergând și strigând prin.biserica, sa zici ca mă imita...dar nici dacă mă vedea stand în genunchi și rugându- mă smerita, tot nu l-ar fi oprit sa se dezlănțuie. ..eu nu am.cum sa constitui pt el un exemplu de urmat, mă gândesc, pt ca nu sunt autoritara cum e taica-su...si cu siguranță dacă el ar vedea sau ar ști ce "panarama" face la biserica nu m-ar mai lasă să o duc... ( bine de multe ori a zis xa nu mă mai lasă să o scot nicăieri din casa, și de multe ori așa urat a făcut cu mine pe afară ca am.început și eu sa mă tem sa o mai scot...)
Acum mă gândesc și la ce a spus atunci colegul nostru ca e posibil ca și cei mici sa devină dependenți de alcool și din cauza ăsta sa aibă asemenea manifestari aducă sa fie agitați , chiar și înainte de al consuma, datorita adicție pe care o creaza; nici nu este la vârsta la care sa înțeleagă toată povestea cu jertfa mântuitorul samd, nici nu știu la ce vârstă ar putea înțelege ei treaba ăsta ( în ce clasa li se preda la școală );
Ultima data când am fost cu ea m-a și întrebat preotul dacă a mâncat , deși înțelesesem de la alte mămici ca celălalt preot de la acea biserica, care e "the head" cum s-ar spune, le-ar fi zis ca pana pe la 4 ani pot sa manince copiii înainte de impartasanie; cu toate astea a acceptat sa o impartaseasca ( a mea are doar 2) dar parcă mia dat de înțeles că sa nu o mai duc mâncată. În cealaltă parte unde mai mergem ( unde ma si spovedesc) lumea spune ca pana la 2 ani îi primește mâncați dar nu am văzut sa întrebe parintele pe nimeni decât pe copiii mari de vârstă scolii; partea proasta e ca dacă întreb și îmi spune ca nu ( nu o mai împărtășește mâncată de acum) chiar nu mai pot sa mă duc și sa mint sau sa ascund adevărul câtă vreme acolo mă și spovedesc ( dacă o sa o mai fac)...deci probabil nu o sa mai pot merge deloc cu ea acolo, ca nu va înțelege deocamdata dacă ii voi explica ca nu îi mai da și ei vin și pâine pt ca a mâncat altceva înainte. ... . Iar sa o țin nemâncat pana atunci nu se poate din 2 motive 1 ca încă suge ( de mâncare propriuzisa nu s-ar omori dar dacă I se face foame îmi cere și pe drum, trage de mine, și trebuie sa îi dau ceva ca sa tacă din gura).și 2 ca noi chiar ne-am străduit sa o facem sa manince dimineață tocmai ca sa nu plecam cu ea sa I se facă foame pe afară sa facă urat, sa ceara dulciuri sau lapte dacă e cu mine .... iar taica-su când o sa audă ca nu o mai împărtășește dacă a mâncat, o sa se bucure din tot sufletul, cred, și dacă nici nu ne-ar mai primi în biserica, dacă ne-ar da afară, cu atat mai mult...
( deși când am mai fost eu supărată de nu m-am mai dus la biserica câteva săptămâni la rand, m'a întrebat se ce nu mă mai duc și a zis ca înseamnă ca pana atunci m-am dus degeaba, ca nu am.avut credință cu adevărat. ..dar pana acum de câte ori m-am.supărat pe Dumnezeu și pe biserica mi-a trecut pana la urma; căci încă cred ca ceea ce ne poate oferi ( biserica ortodoxa) adică sfanta impartasanie chiar este mai presus decât neajunsurile pecare ni le pricinuiește, ca trebuie sa postim o zi sau mai multe ...asta desigur pentru cine îndeplinește conditiile; dar eu zic ca pentru cine se încadrează chiar merita sa o facă, mie îmi pare rău că chiar nu pot sa mă încadrez dar cu toate astea nu consider ca e ceva inoportun, de lepadat; cine poate îi recomand sa o facă din tot sufletul, adică cine e cununat, botezat și fără alte opreliști canonice; chiar nu îi înțeleg pe cei care ar putea ar merita sa o primească dar nu vor sau nu îi interesează sau nu cred în ea...)...
Așadar care aveți copii și sunteți vrednici sa va împărtășiți și voi și sa îi împărtășiți și pe ei, care ca asculta, stau cuminți, rezista fără mâncare și apa câteva ore, o data pe săptămână, nu mai ezitați sa o faceți, pentru căci iată sunt alții care au păcătuit din neglijenta lor sau a părinților lor ( desigur nu i-au împins părinții de la spate dar nici nu I -au încurajat în râvnă pentru cele sfinte, căci dacă as fi avut-o la timpul potrivit poate as fi înțeles că dragostea lui și pentru dumnezeu e mai importanta decât cea lumeasca), care ar vrea acum sa o facă dar nu mai pot, și nici măcar pe copiii lor cu greu iar mai putea întoarce pe calea cea buna pe care ei înșiși au parasit-o...😢
Reply With Quote